Benzin de ucuzlar mı?

Petrol ucuzluyor

Petrol fiyatının 60.3 dolara inmesi benzin fiyatlarına yansımıyor. Petrol ve kurdaki gerileme sonucu benzin ağustostan bu yana yüzde 11.4 ucuzladı. Ancak tüketiciler yılbaşına göre litrede 16 YKr fazla ödüyor.

ANKARA - Petrol fiyatlarındaki düşüşe paralel, benzin fiyatları da ağustos ayı başından bu yana iniyor. Petrol fiyatları 78 dolardan 60.3 dolara kadar geriledi. Ağustos ayı başına kadar yüzde 19.8 zam gören benzin fiyatları, o tarihten bu yana yaşanan yüzde 6 indirimle birlikte yüzde 11.4 ucuzladı. Yılın geçen kısmına bakıldığında, yılbaşından bu yana dokuzu düşüş, 14'ü ise artış yönünde olmak üzere 23 fiyat ayarlaması yapıldı. Önce petrol fiyatlarında artış, ardından mayıs, haziran ve temmuz aylarında kurlarda görülen yükselişin etkisiyle, Türkiye'de benzin fiyatları artış trendi içine girdi. Artışlarla birlikte benzin fiyatları, 1 Ağustos tarihinde en tepe noktası olan 3.08 YTL'yi görürken, 8 Ağustos'tan itibaren petrol fiyatlarında gerileme ve kurlardaki düşüşle tersine döndü. Bu tarihten sonra altı indirimle benzin 2.73 YTL'ye geriledi.


Büyütmek için tıklayınız
Bir başka deyişle yılbaşından sonra benzin fiyatlarındaki artış oranı ağustos ayı başında en tepe noktası olan yüzde 19.8'i buldu. Ağustos ayı başından itibaren uluslararası petrol piyasasında ham petrol fiyatlarıyla kurlarda yaşanan gerilemeyle birlikte, o tarihten bu yana benzin fiyatları yüzde 11.4 düştü. Sonuçta yılbaşından bu yana benzin fiyatlarında dokuzu düşüş, 14'ü artış yönünde olmak üzere 23 fiyat ayarlaması yapıldı. 1 Ocak'ta 2.57 YTL'den satılan 95 oktan kurşunsuz benzinin fiyatı,
ağustos başında 3.08 YTL'yi gördükten sonra, 21 Eylül'deki ayarlamayla 2.73 YTL'ye geriledi. İndirime rağmen bugünkü fiyatlar yılbaşıyla kıyaslandığında ise benzin fiyatı, o günkü düzeyinden litrede 16 YKr yüksek. İlk önce uluslararası piyasada petrol fiyatlarında görülen artış, daha sonra kurlarda görülen yükselişin buna eklenmesiyle pompa fiyatları, 15 Mart tarihinden itibaren yükseliş trendi içine girdi. Bugüne kadar akaryakıtta martta iki, nisanda üç, mayısta iki ve haziran ve temmuzda birer, ağustosda bir artış olmak üzere 10 fiyat ayarlaması yapıldı. 1 Ağustos'ta tepe noktasına çıkan benzin 8 Ağustos'tan itibaren düşüşe geçti.