Benzin fiyatı, 'tavan fiyat' uygulamasıyla 17 kuruş düştü

Benzin fiyatı, 'tavan fiyat' uygulamasıyla 17 kuruş düştü
Benzin fiyatı, 'tavan fiyat' uygulamasıyla 17 kuruş düştü

EPDK Başkanı Köktaş?ın verdiği bilgiye göre artık akaryakıt fiyatları dünya petrol fiyatlarına endeksli olacak.

EPDK'nın yeni uygulamasıyla bayinin toplam marjı benzinde litre başına 25 kuruş oldu. Yani dün 3.21 olan benzinin litre fiyatı 3.04 liraya düştü

ANKARA - Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) akaryakıt dağıtım ve bayi satışlarına yönelik ‘tavan fiyat’ kararı aldı. Bu kapsamda dağıtıcı ve bayi toplam marjları benzinde litre başına 25 kuruş, motorinde 30 kuruş, kırsal motorinde ise litre başına 27.5 kuruş olarak düzenlendi.
Kararın Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından, bugünkü fiyatlar itibarıyla yürürlüğe girecek fiyatların 95 oktan benzin için 3.04 lira, motorin için 2.49 lira, kırsal motorin için de 2.35 lira olması bekleniyor. Yani böylece İstanbul’da 3.21 lira olan kurşunsuz 95 oktan benzinin fiyatı 17 kuruş düşüyor.
EPDM’nın 28 Mayıs’ta yaptığı toplantıda akaryakıt dağıtıcılarının fiyat uygulamalarında dünya serbest piyasa fiyatlarının dikkate alınmadığı belirtilmiş, fiyatları uygun hale getirmeleri için 20 Haziran’a kadar süre verilmişti. Ancak bunun uygulanmadığını belirten EPDK dün yaptığı açıklamayla tavan fiyat uygulamasına geçti.
EPDK, tavan fiyatların pazartesi, çarşamba ve cuma günleri hesaplanıp ertesi günler uygulamaya başlanacağını açıkladı. Buna göre bugün yeni fiyatlar açıklanacak.İki ay geçerli olacak
Enerji Bakanı Taner Yıldız, akaryakıtta tavan fiyat uygulamasının iki ay süreyle geçerli olacağını belirterek, uygulamanın serbest piyasaya müdahale olmadığını ve tüketicileri haklarını korumak için önemli bir adım olduğunu söyledi. Yıldız, “Bu süre içerisinde piyasanın kendi normal fiyatını, stabil fiyatını bulacağını düşünüyorum. Bundan sonra bu tip şeylere de ihtiyaç olmayacağı kanaatindeyim” dedi. Yıldız, tavan fiyat uygulamasıyla tüketicinin ve vatandaşın hakları korunurken hem dağıtım şirketlerinin, hem de bayilerin haklarının zayi olmamasının sağlandığını söyledi.
Yıldız, amacın rekabetçi, dürüst, sürdürülebilir ve vatandaşın lehine bir piyasayı sağlamak olduğunu vurgularken, serbestleşmenin ana mantalitesinde devlet tekeli bir yapıyı engellemenin yanı sıra özel söktör tröstü bir yapının da oluşmamasını sağlamak olduğuna dikkat çekti. Yıldız,  “Piyasada devletin tröst olarak, çok baskın, dominant olarak yer almaması gerektiği gibi, eğer özel sektör tröst olarak kalırsa buradaki temel hedefimize de ulaşmış olamayız” dedi. 

‘Vatandaş kontrol etsin’
EPDK Başkanı Hasan Köktaş da Türkiye’de 15 bin bayi olduğunu ve akaryakıt alan vatandaşların da akaryakıt alırken fiyatları kontrol etmesi gerektiğini söyledi. Köktaş, kendilerinin piyasayı denetlerken, vatandaşlardan da duyarlılık beklediklerini belirtti. Köktaş, fiyatların artık petrol fiyatına endeskli olacağını vurguladı.
Petrol Sanayi Derneği (Petder) ise tavan fiyat uygulamasının serbest piyasa düzenine aykırı olduğunu savunarak yasal yollara başvuracaklarını açıkladı. (Radikal)