Benzin için eylem hazırlığı

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF), akaryakıt fiyatlarının 3 YTL'yi geçmesini bir dizi eylemle protesto edecek. Akaryakıttan alınan dolaylı vergilerin 2 YTL'yi bulduğuna dikkat çeken TÜDEF...

ANKARA - Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF), akaryakıt fiyatlarının 3 YTL'yi geçmesini bir dizi eylemle protesto edecek. Akaryakıttan alınan dolaylı vergilerin 2 YTL'yi bulduğuna dikkat çeken TÜDEF, tüketicilere 10 Eylül'de benzin istasyonlarına gitmeme çağrısı yaptı."


Büyütmek için tıklayınız

TÜDEF Genel Başkanı Ali Çetin, Türkiye'nin akaryakıt zamları konusunda dünya lideri olduğunu söyledi. "Koalisyon hükümetinde bir litresi 1.56 YTL'ye alınan 95 oktan benzin, Abdullah Gül'ün başbakanlığı döneminde 1.61'e çıktı. Recep Tayip Erdoğan ise yüzde 191 daha zam yaparak 3.08 YTL'ye çıkarttı" diyen Çetin, bu zamların Ortadoğu'daki olaylarla izah edilemeyecek kadar fahiş olduğunu ifade etti. Çetin, şöyle konuştu:
"Kayıt dışı ekonomi Türkiye'de yüzde 70'leri aşmış bulunmaktadır. Bu ise dolaylı vergilerin artması sonucunu getirmektedir. Dolaylı vergiler en adaletsiz vergilerdir. Vatandaşlarımız 1 yerine 3 YTL'ye benzin almaktadır. Akaryakıt fiyatlarının da üçte ikisi ÖTV'dir, KDV'dir ve PDK'dır.
Akaryakıt zamlarına savaş açtıklarını vurgulayan Çetin, "10 Eylül'de hükümete ihtar vereceğiz, tüketiciler o gün akaryakıt istasyonlarına gitmeyecek. Bu kampanya 10 Eylül'den sonra da devam edecek" diye konuştu.