Benzin rekora koşuyor: 3 hafta içinde 3'üncü zam

Benzin rekora koşuyor: 3 hafta içinde 3'üncü zam
Benzin rekora koşuyor: 3 hafta içinde 3'üncü zam
Benzine gelen son zamla birlikte benzin üç haftada üçüncü kez zamlandı. Rafineri çıkış fiyatında önceki akşam yapılan arttırımın ardından akaryakıt şirketleri 95 ve 97 oktan kurşunsuz benzin fiyatlarına 10-11 kuruş arasında zam yaptı

Akaryakıt dağıtım şirketlerinden alınan bilgiye göre, zammın ardından Ankara ve İzmir ’de litresi 4,47 liradan satılan 95 oktan kurşunsuz benzinin fiyatı 4,57 ile 4,58 lira aralığında satılmaya başladı. İstanbul ’da 4,46 liradan satılan 95 oktan kurşunsuz benzin 4,57 liradan satılıyor. Üç büyük ilde zam öncesinde 4,54 ile 4,56 lira aralığında satılan 97 oktan kurşunsuz benzin fiyatları 4,65-4,67 lira aralığında satılmaya başladı. Ağustos ayı başında 240 lira ödenen bir depoyu doldurmak için artık 11 lira daha fazla ödenmek zorunda. Dağıtım firmalarının belirlediği tavan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle, şirketler ve kentlere göre küçük çaplı değişiklikler gösteriyor.

Akdeniz borsası belirliyor
Benzine, 1 Ağustos’ta 8-9 kuruş, 11 Ağustos’ta ise 9 kuruş zam gelmişti. Temmuz sonunda 4.30 lira olan benzinin litresi 1 Ağustos’ta 4.39 liraya, 11 Ağustos’ta 4.47 liraya, son zamla 4.58 liraya çıktı. Türkiye ’de benzin fiyatları en yüksek rakama mart sonunda 4.70 lira ile ulaşmıştı. Türkiye’de akaryakıt fiyatları belirlenirken, Akdeniz piyasası esas alınıyor. Petrol Piyasası Yasası uyarınca yurtiçinde akaryakıt fiyatları, Türkiye’ye en yakın erişilebilir piyasaya göre oluşuyor. Bunun için de İtalya’daki Genova Petrol Borsası baz alınıyor.

Borsada oluşan petrol ve akaryakıt fiyatları, Türkiye için tayin edici ‘referans değer’ olarak kabul ediliyor. Cenova Borsası’nda belirlenen bu fiyatları Türkiye’nin yanı sıra Yunanistan, İtalya, Fransa ve İspanya da kullanıyor. Ancak bu ülkeler içinde en yüksek akaryakıt fiyatı Türkiye’de.(radikal)

bigPara.com