Benzin ve ilaç sıkıntısı Yunan adalarını felç etti

Benzin ve ilaç sıkıntısı Yunan adalarını felç etti
Benzin ve ilaç sıkıntısı Yunan adalarını felç etti

Atina da 1300, Selanik te de 600 akaryakıt istasyonunda benzin tükendi. Araçlar yollarda kaldı. FOTOĞRAF: REUTERS

Komşuda, grev nedeniyle ikmal yapamayan binlerce benzin istasyonu kapanırken, adalarda gıda ve ilaç sıkıntısı giderek artmaya başladı
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Yunanistan’da kamyon, TIR ve tanker araçları sahiplerinin grevi daha ikinci gününde ülkede kaos yarattı. Grev nedeniyle ikmal yapamayan binlerce benzin istasyonu kapanırken, turizm sezonunun ortasında özellikle Ege adalarında gıda ve ilaç sıkıntısı belirdi. Atina’da 1300, Selanik’te de 600 akaryakıt istasyonunda benzin tükendi.
Grevin süresiz olduğundan yüz binlerce Yunanlı iki gün içinde istasyonlardaki benzin stoklarını tüketti. Atina dışında bir miktar benzini kalan istasyonlarda ise adeta savaş sırasında geçerli ‘karne’ uygulamasına geçildi. Bu istasyonlarda her araca en fazla 20 avroluk (12-13 litre) benzin veriliyor. Söz konusu durumdan yararlanan bazı istasyon sahipleri benzini 8-10 cent zamlı satıyorlar. Grev yüzünden binlerce Yunanlı karayolu ile programladığı yaz tatilini iptal etti. Yunanlılar dünden itibaren depodaki benzini tüketmemek için otomobillerini acil olmadıkça kullanmıyorlar. 

Birkaç günlük stok
Kamyon, TIR ve tanker araç sahiplerinin grevi turizme de büyük darbe vurdu. Feribotlar Ege ve diğer adalara garajlarında çok az sayıda araçla sefer yaptı.
Oto kiralama şirketleri de büyük sıkıntı içine girdi. Benzin yokluğunun yanı sıra grev Yunan adalarına gıda ve ilaç sevkıyatını etkiledi. Adalardaki esnaf, “Daha birkaç günlük stokumuz var. Ancak sonrasında turist ne yiyecek ne içecek meçhul” diyerek dert yandı. Son iki yılda turizmin yüzde 20 azaldığı Yunanistan’da grev ‘nihai darbe’ olarak değerlendirildi. Taşıma araçları sahiplerinin grevi bir yana benzin istasyonları sahipleri de Yunanistan’da çok rastlanan apartman girişlerindeki benzin istasyonlarının kapatılması ve süpermarketlere de istasyon açabilmelerini sağlayan yeni yasa tasarısını protesto için greve hazırlanıyor. 

Ülkeye ziyaretçi sayısı geriliyor
Öte yandan, yılın ilk çeyreğinde Yunanistan’ı ziyaret eden yabancı turist sayısında, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 5.3 gerileme görüldüğü belirtildi. Yunanistan’ı ziyaret eden İngiliz turistlerin sayısında yüzde 16.3 (70 bin 924’ten 59 bin 339’a), Alman turistlerin sayısında ise yüzde 8.2 (117 bin 336’dan 107 bin 761’e) oranında düşüş olduğu açıklandı. Bu arada, 2010 yılı ocak-mart döneminde Kıbrıs’tan Yunanistan’a gelen ziyaretçilerin sayısının 56 bin 557’den, 112 bin 55’e yükseldiği, ülkeye ulaşan Arnavut turistlerin sayısında ise yüzde 35.8 artış kaydedildi.