Benzinde yeni pompa fiyatları

Tüpraş'ın rafineri çıkış fiyatındaki artırımın ardından ana dağıtım firmaları, pompa satış tavan fiyatlarını yeniden belirledi.

Tüpraş'ın rafineri çıkış fiyatlarında yaptığı ayarlamanın ardından, pompa fiyatları bugünden geçerli benzinlerde yüzde 2.2-yüzde 3.1, fuel oilde ise yüzde 1.8 arttı. Zammın parasal karşılığı, litrede benzinlerde 5-7 YKr, bir başka deyişle 50-70 bin lirayı buluyor.
Rafineri çıkış fiyatındaki artırım sonrası ana dağıtım firmaları, pompa satış tavan fiyatlarını yeniden belirlemeye başladı. Buna göre Ankara'da kurşunsuz benzinin fiyatı Petrol Ofisi bayilerinde 2.32 YTL'ye İstanbul'un Anadolu yakasında 2.33 YTL'ye, İzmir'de ise 2.33 YTL'ye çıktı.
OPET'de ise kurşunsuz benzinin fiyatı Ankara'da 2.32 YTL, İstanbul'un Anadolu yakasında 2.33 YTL'ye, İzmir'de ise 2.32 YTL'ye yükseldi.
Fuel oilde ise rafineri çıkış fiyatındaki artışa karşılık, bazı firmalar şimdilik zam yapmazken, bazılarının yüzde 1.8 oranında yansıttığı görüldü.
Akaryakıt fiyatlandırmasındaki serbesti nedeniyle, pompa fiyatları dağıtım şirketleri tarafından belirleniyor. Fiyatlar dağıtım şirketleri yanında, aynı grubun akaryakıt bayileri arasında bile farklılık gösterebiliyor.
Öte yandan rafineri çıkış fiyatı, tüketiciye ulaşan fiyat anlamına gelmiyor.
Bu fiyata ÖTV, EPDK gelir payı eklenip KDV matrahı bulunuyor. Bunun üzerine KDV eklenip, 'vergili' fiyata ulaşılıyor. Nakliye giderleri (deniz-kara) ile dağıtım şirketi ve akaryakıt bayi payı eklenerek pompa satış fiyatına ulaşılıyor. Daha sonra dağıtım şirketleri, tavsiye niteliğindeki tavan pompa fiyatlarını belirleyip, EPDK'ya ve bayilerine gönderiyor.
Ayrıca yeni yasa gereği, serbest piyasa koşullarında dağıtım şirketleri ve bayilerin, rafineri çıkış fiyatlarındaki değişimi, yansıtıp yansıtmama, az ya da çok yansıtma serbestisi bulunuyor. Bu ortamda belirleyici, bizzat tüketici olacak.