Benzindeki vergi kârı düşürmüyor

Benzindeki vergi kârı düşürmüyor
Benzindeki vergi kârı düşürmüyor
Haber: ŞEBNEM TURHAN / Arşivi

Türkiye benzin fiyatlarında dünyada ikinci sırada. Bunun en önemli nedeni vergilerin yüksekliği ve dışa bağımlılık. Ancak bu durum dağıtımcı şirketleri çok da etkilemiyor. Petrol Ofisi’nin sahibi Avusturyalı OMV’nin Rafineri ve Pazarlamadan Sorumlu İcra Komitesi Üyesi Manfred Leitner Türkiye’deki yüksek vergilerin ilk yatırım bedelini yükselttiğini ancak kârlılığın son derece makul olduğunu belirtti.
OMV’nin geleneksel Avrupa Medya Toplantıları Londra’da yapıldı. Düzenlenen Türkiye oturumunda Leitner akaryakıt vergileri konusunda yorum yapmadıklarını dile getirerek şöyle konuştu: “Vergiler Türkiye’deki ilk yatırım bedelinin yüksek olmasına neden oluyor. Ancak bu yüksekliğe rağmen Türkiye’deki kârlılığın son derece makul olduğunu söyleyebilirim. Vergi yüksekliği fiyatları ise son derece olumsuz etkiliyor.”

Küskünlük yok Türkiye’deki akaryakıt fiyatlandırmasının Avrupa’ya göre normal olduğunu ve herhangi bir farklı durum olmadığını dile getiren Leitner, petrol fiyatlarının da 4 yıl önceki 70 dolardan şu an 110 dolara çıkmasının da maliyetlere yansıtıldığını belirtti. Petrol Ofisi’nin süren mahkemeleri nedeniyle diğer şirketlerden farklı bir durum yaşamadığına dikkat çeken Leitner “Türkiye’ye herhangi bir dargınlığımız küskünlüğümüz yok” dedi.

bigPara.com