Benzindeki vergi yükü indi

Benzindeki vergi yükü indi
Benzindeki vergi yükü indi
Bakan Mehmet Şimşek 2002 sonundan Ekim 2012'ye kadar 100 liralık benzin fiyatı içindeki KDV ve ÖTV dahil vergilerin 70.2 TL'den 60.9'a düştüğünü söyledi.
Haber: NEŞE KARANFİL / Arşivi

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 100 TL’lik benzin fiyatının içersindeki KDV ve ÖTV dahil vergilerin 2002 sonunda 70.2 TL iken, 17 Ekim 2012 tarihi itibariyle 60.9’a düştüğünü, aynı şekilde 100 TL’lik motorindeki vergi yükünün de 65.1 liradan, 51.9’a düştüğünü belirtti. Şimşek, “Bu rakamlardan da anlaşılacağı üzere hükümetlerimiz akaryakıt ürünleri üzerindeki vergi yükünü son 10 yıllık dönemde aşağıya çekmiş bulunmaktadır. Bununla birlikte vergi tabanının genişlemesine paralel olarak akaryakıt sektöründe vergi yükünü aşağıya çekmeye ilişkin çalışmalar yapılmaya devam edilecektir” dedi. 

Neye dikkat ediliyor? 

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek CHP ’li Umut Oran’ın yazılı sorularına yanıt verirken, “Diğer birçok ülkede ve özellikle Avrupa Birliği ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de akaryakıt ürünlerinden ÖTV ve KDV alınmaktadır. Uygulanan vergileme sistemindeki başarı, ülkemizi uluslararası piyasalardaki dalgalanlamalardan korumuştur” dedi. Şimşek, vergide; Türkiye ’deki ekonomik ve sosyal gelişmeler, verginin kendine özgü yapısı, işleyişi ve yansıma özelliği ile mal ve hizmetin toplam talep ve arz yapısı ile gelir gruplarının harcamalar içindeki payı yanında mali disiplin ve bütçe hedefleri dikkate alınarak yapılan değerlendirmelere göre değişiklik yapıldığını kaydetti.
Akaryakıttan alınan vergilerin tutar ve oranlarında yapılacak değişikler için de Bakan Mehmet Şimşek, “Yalnızca tüketime ve kayıt dışılığa etkisi değil ekonomik durum, bütçe dengesi, dış ticaret politikalarına etkileri gibi birçok değişik faktör göz önünde bulundurularak düzenleme yapılmaktadır” ifadesini kullandı.

bigPara.com