Benzinden kültür vergisi kaldırılıyor

Benzinden kültür vergisi kaldırılıyor
Benzinden kültür vergisi kaldırılıyor

95 oktan kurşunsuz benzinde halen alınmakta olan 1.8915 TL olan mevcut ÖTV, Avrupa Kültür Vergisi'nin kaldırılması ile birlikte 1.8765 liraya inecek. Motorinde de 1.3045 liradan 1.2945 liraya inecek

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Avrupa Kültür Vergisi'ni kaldıracaklarını bildirdi

İlk kez bir dolaylı vergiden vazgeçtiklerini belirten Şimşek, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Projesi'ne kaynak sağlamak amacıyla, Haziran 2008'de, bazı vergilerin artırıldığını hatırlattı.

Bu çerçevede, benzin türlerinde Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) tutarlarının 1,5 kuruş, motorin türleri Özel Tüketim Vergisi tutarlarının ise 1 kuruş artırıldığını kaydeden Şimşek, Meclis'te gündeme getirilen talepleri de dikkate alarak hazırlanan kararname taslağının, Başbakanlığa gönderildiğini bildirdi.

Bakan Şimşek, kararname taslağı ile söz konusu tarihte vergi tutarları artırılan petrol ürünlerinden alınan özel tüketim vergisi tutarlarının
sıfırlandığını söyledi. Şimşek, son kararın Bakanlar Kurulu'nca verileceğini de kaydetti.

95 oktan kurşunsuz benzinde halen alınmakta olan 1.8915 TL olan mevcut ÖTV, Avrupa Kültür Vergisi'nin kaldırılması ile birlikte 1.8765 liraya inecek. Motorinde de 1.3045 liradan 1.2945 liraya inecek.(aa)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/108663410866347

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Paralar ne oldu? - ertanöngür

  İyi de, sorsak, bugüne kadar bu amaçla toplanan vergileri ne yapmışlar, cevabını alabilir miyiz? Deprem vergilerini yollara, Tokilere, işsizlik paralarını Gap'ı bahane edip azını Gap'a, çoğunu hapa harcayan bir iktidardan, bu vergilerin yerinde harcandığına dair bir umudunuz var mı?

  şaka - consensus

  maliyeden mehmet şimşek kaldırılsa daha müjdeli bir haber olurdu,bugün istemese de çalışan rakikal emekçilerinin 1 mayısı kutlu olsun...

  Laf - papirus0606

  Laf laf laf..Söz uçar yazı baki kalır.. Bir dediğinizi de gerçekten kıvırmadan yerine getirinde bizde görelim..laf salatasıyla kandırmayın milleti

  Bırakın kalsın. - demkar

  Haberimiz bile yoktu böyle vergiden. Bakın bir vergiyi kaldırıyoruz diye reklam yapacaksanız bırakında bu devede kulak vergimiz yerinde kalsın.

  ... - berk_tezcan

  4 senedir her litre benzinden 1 kuruş vergi alıyorlarmış, ruhumuz duymadı? Bir hesaplayın bakalım kaç para eder. Mazeret de süper, 2010'da avrupa kültür başkenti olduk diye harcanacakmış. Harcandı mı peki? Nerede bunun hesabı kitabı? Şu kadar para aldık şuraya şuraya harcadık diye kalem kalem hesabını verirler bunun Avrupa'da. Avrupa kültür başkenti olmuşsunuz ama Avrupa kültürüyle uzaktan yakından alakanız yok. Daha kimbilir ne vergiler var böyle bilmediğimiz.

  şakami gerçekmi?? - turkdanis

  işte bunu yakında göreceğiz pek inanasım gelmiyor..hayal gibi sanki..

  MÜLTÜR VERGİSİ - HARAYDIN

  Kültür vergisini değil mültür vergisini kaldırın.Kültür vergisini yerinde harcayın o kadar çok yeri var ki? Örneğin bisiklet yolları.Trafiğe kapalı bir yol yapın bisiklet yaya özürlü ağaçlar altında gölgede gitsin gelsin, bu kültür vergisini oraya harcayın.Park çevrelerini istimlakta harcayın.Belediyeler 2 m2 yeşil alanla sahtekarlık yapıyorlar çünkü kanun en az 10m2 yapacaksın diyor, AB 22 m2 vergisin kaldıracağınıza park istimlakı ve bisiklet yolunda kullanın.Kültür vergisinin 300 katı mültür vergisi var kaldıracaksanız onları kaldırın benzinden, benzin 1 TL olsun, ihracat fiyatı ile aynı olsun.