Benzinin litresi 2.75 YTL oldu

Yurtdışında rekor seviyelere ulaşan petrol fiyatları, yurtiçindeki benzin fiyatlarını da geçen sene gördüğü tarihi zirvesine yaklaştırdı.

İSTANBUL- Yurtdışında rekor seviyelere ulaşan petrol fiyatları, yurtiçindeki benzin fiyatlarını da geçen sene gördüğü tarihi zirvesine yaklaştırdı. Önceki gün Tüpraş'ın yaptığı zam dün pompa fiyatlarına ortalama yüzde 1.5 olarak yansırken, kurşunsuz benzinin litresi İstanbul'da 2.71 YTL'den 2.75 YTL'ye çıktı. Tüketiciler benzin için en yüksek parayı geçen sene eylül ayında litre başına 2.78 YTL ile ödemişlerdi.
Hükümetin 2005 yılı başında yurtiçindeki akaryakıt fiyatlarını yurtdışında oluşan fiyatlara bağlamasının ardından, dışarıdaki fiyat hareketleri de içeriye aynı şekilde yansıyor. Dolayısıyla araç sahibi her vatandaş artık yurtdışı borsalardan gelen petrol haberlerine kulak kabartıyor. Petrol fiyatlarında son dönemlerde yaşanan artıştan Türkiye de payına düşeni aldı.
Şubat sonunda başlayan zam serisi Tüpraş'ın dün yaptığı zamla 1.5 ayda beşinci halkayı tamamlamış oldu. 1.5 ay içerisinde benzine yüzde 7.8 zam geldi ve fiyatlar 2.55 YTL'den 2.75 YTL'ye yükseldi.