Benzinin litresi 4 kuruş ucuzladı

Tüpraş, rafineri çıkışını yüzde 4.7 ucuzlatınca, benzinin pompa fiyatları litrede 2 ile 4 YKr (20 ile 40 bin TL) arası düştü.

İSTANBUL - Benzin çeşitleri ve 6 No'lu fuel-oil pompa fiyatlarında, yüzde 0.9-1.6 arasında indirime gidildi. İndirim tutar olarak değerlendirildiğinde, benzinde litrede 2-4 YKr (20-40 bin Türk Lirası) düzeyinde gerçekleşti.


Büyütmek için tıklayınız

Tüpraş önceki gün akşam saatlerinde, dünden geçerli olmak üzere toptan, vergisiz İzmit rafinerisi çıkış fiyatının, benzin çeşitlerinde yüzde 4.6-4.7, 6 No'lu fueloilde ise yüzde 9 oranında indirildiğini açıklamıştı. Akaryakıt şirketleri önceki gün indirimlerin pompalara belirli oranlarda yansıması konusunda tavsiye kararı almıştı. Akaryakıt Ana Dağıtım Şirketleri Derneği (ADER) Başkanı Fikret Öztürk yaptığı açıklamada, benzin ve 6 no'lu fuel-oil'de Tüpraş'ın yüzde 4.6-9 arasında açıkladığı indirimin, dağıtım şirketlerine vergili satışta, yüzde 1-4.58 olarak yansıdığını ifade etmişti. Öztürk ayrıca, "Serbest piyasa koşullarında dağıtım şirketleri ve bayiler bu indirimi olduğu gibi yansıtır mı yansıtmaz mı, az mı çok mu yansıtır, şimdiden bir şey söylemek mümkün değil" demişti. Yetkililerin verdiği bilgiye göre, rafineri çıkış fiyatı, tüketiciyi ilgilendiren pompa fiyatı anlamına gelmiyor. Vergisiz, toptan rafineri çıkış fiyatının üzerine, ÖTV, dağıtım şirketi payı, nakliye giderleri, EPDK payı eklenip KDV matrahı bulunuyor. Bunun üzerine KDV eklenip, KDV'li satış fiyatı saptanıyor.
'Verimli çalışma şart'
Diğer şirketlerle birlikte Shell Türkiye de, Tüpraş'ın yaptığı indirimi müşterilerine yansıtmak amacıyla bayilerinin pompa tavan satış fiyatlarında yüzde 0.5 ile yüzde 4.58 oranında indirim yaptı. Buna göre kurşunsuz, süper benzin ve fueloil 6'da 2 YKr, Shell VPower New Formula'da 1 YKr indirim uygulanacak.
Rekabet Kurumu Başkanı Mustafa Parlak, akaryakıtta, 1 Ocak tarihinden itibaren serbest fiyat uygulamasına geçilmesini değerlendirdi. Daha önce devletin kanunla görevlendirdiği bir kurum tarafından belirlenen fiyatların, bundan böyle artık dağıtım firmaları tarafından belirleneceğini hatırlatan Parlak, Türkiye'de her bayinin satıştan daha çok pay elde etmek için birbiriyle yarışacağını söyledi.
Parlak, Türkiye'de var olan dağıtım teşebbüslerinin birbiriyle rekabetinden, fiyatların düşmesinin beklendiğine işaret etti. Bu arada gazyağının fiyatında da indirime gidildi. Petrol Ofisi, bugünden geçerli olmak üzere Tüpraş'ın gazyağı rafineri çıkış fiyatında yaptığı indirimi tüketicilerine aynı miktarda yansıtma kararı aldı. Buna göre litre fiyatı 1.61 YTL olan gazyağının, İstanbul'un Avrupa yakasındaki yeni satış fiyatı 1.54 YTL oldu.