Berber ferahlığı!

Berber ferahlığı!
Berber ferahlığı!
Yunanistan'a 'saç tıraşı' operasyonunda sona gelindi. Paketin kabul edileceği umudu Avrupa borsalarını ve euroyu rahatlattı. Atina borsası % 5 arttı, euro 1.30 dolara çıktı

“Saç Traşı” adıyla Yunanistan için hazırlanan kurtarma paketinin onaylanacağına dair oluşan güven hem piyasaları hem de euroyu ferahlattı. Euro buna ek olarak İtalya’nın tahvil getirilerindeki gerileme ve ABD Merkez Bankası Fed’in gevşek para politikası uygulamaya devam edeceği beklentileriyle de dolar karşısında üç haftanın en yüksek seviyesini gördü. Euro günü 1.30 dolar seviyesinden kapattı. Avrupa Borsaları’nda günü pozitif kapatırken, Yunanistan’da artış yüzde 5’e kadar çıktı.

Euro Bölgesi maliye bakanları dün toplanarak Yunanistan hakkında hazırlanan ikinci kurtarma paketi ile ilgili görüştü. Fransa Maliye Bakanı François Baroin ise Yunanistan’ı desteklemeye kararlı olduklarının altını çizerek, Yunanistan’ın özel sektörle gönüllü borç yeniden yapılandırma görüşmelerinde ilerleme görüldüğünü söyledi. Euro Bölgesi’nde istikrar işaretleri görülmeye başlandığına işaret eden Baroin, bu istikrarın pekiştirilmesi gerektiğini kaydetti.

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schauble, finansal işlemler vergisinin Avrupa Birliği ( AB ) ölçeğinde yapılabilirliğini bilmek istediklerini söyledi. SchaubleYunanistan hükümetinin özel sektörle yürüttüğü müzakerelere ilişkin mevcut durumla ilgili detaylı bir rapor sunacağını belirterek, bu ülkenin yapısal reformlar, bütçe açığı ve borçlarına ilişkin taahhütlerini yerine getirmesi gerektiğini ifade etti.

IMF’den yeni uyarı
IMF Başkanı Christine Lagarde ise ağır borç kriziyle mücadele eden Euro Bölgesi’nde daha geniş bir güvenlik duvarı olması gerektiğini söyledi. Lagarde, Almanya Dış İlişkiler Konseyi’nde yaptığı konuşmada, liderlerin bölgedeki krizi çözmek üzere daha fazla irade göstermesi gerektiğine dikkati çekerek, Euro Bölgesi’ne üye ülkelerin krizle başa çıkabilmek için daha geniş bir güvenlik duvarı oluşturması gerektiğini belirtti. Bölgeye üye 17 ülkenin ortak para birimi Avro’ya ilişkin piyasaların güvenini kazanmak için ortak tahvili savunan Lagarde, Eurobond’un güvenin kazanılmasına katkı yapacağını söyledi. Lagarde, ESM miktarının 500 milyar euroya çıkarılmasına ilişkin tartışmalara da destek verdi. (radikal)

bigPara.com