Bernanke: Enflasyon ABD'nin sorunu değil

Bernanke: Enflasyon ABD'nin sorunu değil
Bernanke: Enflasyon ABD'nin sorunu değil
ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Ben Bernanke, uygulamaya koyacakları nicel gevşeme atağının enflasyonu azdıracağı savlarına karşı "Asıl sorunumuz enflasyonsuzluk" dedi.

ABD Maliye Bakanı Timothy Geithner da enflasyonda başka adres gösterdi. Geithner, asıl enflasyon sorununun gelişmekte olan ülkelerde belirmeye başladığı uyarısında bulundu. Bernanke, enflasyon yaratmaya çalışmadıklarını, amaçlarının ekonomik toparlanmaya yardımcı olmak için ek teşvikler sağlamak ve potansiyel durgunluktan kaçınmaya çalışmak olduğunu belirterek, “Fiyat istikrarı amacına taahhüdümüz var” dedi.

Harcamaya özendirmek
Krizin çıkışından bu yana ciddi bir ‘enflasyonsuzluk sorunu’ yaşadıklarını ifade eden Bernanke, paketin açıklanmasındaki amacın, borçlanmayı ucuzlatarak Amerikalıları daha fazla harcamaya özendirmek olduğunu vurguladı. Bazı FED yetkilileri, ekonomiye pompalanan paranın, tahvil ve emtia fiyatlarında spekülatif balon veya enflasyon yaratabileceği endişesi taşıyorlar. Uluslararası Para Fonu (IMF) Başekenomisti Olivier Blanchard ise FED parasının biraz enflasyon yaratmasının ‘dünyanın sonu olmayacağını’ söyleyerek Bernanke’ye destek vermişti. 

Ancak Almanya , Çin, Brezilya ve Güney Afrika gibi ihracata dayalı ülkeler ABD’nin milyarlarca dolar basarak piyasaya sürme planını eleştiriyorlar. Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, programın ABD’nin sorunlarına çözüm olmayacağını, ancak ‘dünya için ek sorunlar’ yaratacağını ifade etti. (Finans Servisi)

bigPara.com

  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Dünya

  ,

  Almanya

  ,

  Afrika

  ,

  Balon