Berry gel, anlaşalım!

Berry gel, anlaşalım!
Berry gel, anlaşalım!
Vadi esnafı bu aralar el ovuşturuyor. Satın almalarda 'Küçüğü büyüt, ölüyü dirilt' diyen Silikon Vadisi'nin yeni gözdesi Blackberry'nin üreticisi RIM.
Haber: ZİYA ÖZIŞIK / Arşivi

Buyurun cenaze namazına. Bir zaman kravat/topuklu ayakkabı ile en iyi giden akıllı telefon Blackberry için bilişim dünyası bildiği duaları okuyor. Şirketi Research In Motion’dan (RIM) her gün “Bakın ne haldeyiz” açıklamaları geliyor. Son olarak önceki gün toplam çalışanının yüzde 30’unu işten attığını bildirmesi gibi.
Blackberry için kara günler başlayalı uzun bir zaman oldu aslında. Bilişim uzmanlarına göre kötü günlerin miladı Apple’ın iPhone 2’yi çıkardığı güne kadar gidiyor. Fakat elbette RIM’in teknoloji dünyasına içini döküp yaralarını açması bu yılın ilk çeyreğine denk geliyor. Bu dönemde şirketin gelirleri yüzde 33 düştü, 2.8 milyara geriledi, kârlılığı 518 milyon dolar azaldı, hisseleri yüzde 18 düştü, telefonuna kimse çıkmadı! Sonra, piyasa değeri geçen sene aynı döneme göre yüzde 70 düştü. Ve nihayet geçen hafta teknoloji dünyasının ‘karanlık ve puslu vadisi’nde el ovuşturmalar başladı.

MarketWatch internet sitesi geçen günlerde “Steve Jobs mezarından başka bir savaşı daha kazandı” diye başlık atarak Blackberry için “salâ” (death knell) verilmesi gerektiğini dahi yazdı. Bu yorum ‘vadi esnafı’nın gözlerini nasıl kıstığının işareti.
Zaten spekülasyonlar başladı. “Facebook telefon mu çıkaracak” sorusunu bir şey biliyormuş gibi soranlar RIM’in telefon operasyonlarının Zuckerberg’ün alacağından hemfikir. RIM geçen hafta Blackberry Messenger’ı özerkleştireceğini açıklamıştı. Facebook ile anlaşma ihtimalini güçlendiren bir hamle bu. Kendi messenger’ını update ede ede bir hal olan yine de kullanıcılarını bu konuda ikna etmekte zorlanan Facebook anlık mesajlaşma problemini çözmek için BBM’e dadanabilir. Bir diğer ihtimal Microsoft ile kurulacak stratejik bir ortaklık. Windows Phone heyulası böylece gerçekleşebilir ve Blackberry 10 hayata geçebilir. Microsoft’un daha önce RIM’e 3.5 milyar dolarlık bir yardımda bulunduğu iddia edilmişti. Yani daha önceden bir flörtleri yok değil. RIM’in tableti Playbook’a da IBM’in göz kırptığı dolanan laflardan. RIM’e hayat öpücüğü verme sırasında Amazon’un da olduğunu hatırlatalım.
Görüldüğü gibi rekabette şirketleri mezarlığa uğurlamak artık eski moda. Silikon Vadisi’nde stratejik parola “Küçüğü büyüt, ölüyü dirilt!”

bigPara.com