Beş ay önce risk alıp 'altın çilek' üretimine başlayan çiftçi, Başbakan'la kârını katladı

Beş ay önce risk alıp 'altın çilek' üretimine başlayan çiftçi, Başbakan'la kârını katladı
Beş ay önce risk alıp 'altın çilek' üretimine başlayan çiftçi, Başbakan'la kârını katladı

Altın çileğin, şeker, kalp gibi hastalıkların yanında cildi güneşin zararlı etkilerinden koruyarak, yaşlanmayı geciktirici etkisi olduğu da iddia ediliyor. FOTOĞRAF: YASAR TONBAK / AA

Beypazarı'nda Güney Amerika'dan 32 bin fide sipariş ederek 'altın çilek' üretimine başlayan Durmuş Erdoğan, 'Başta kâr beklemezken, Başbakan'la beraber talep patlaması yaşadık. Altın çilek çiftinin umudu olacak' dedi

ANKARA /BEYPAZARI - Ankara’nın Beypazarı ilçesinde, bir çiftçi, beş ay önce AKP Mersin Milletvekili Kürşad Tüzmen’in, altın çilek üreticisini ziyareti sırasındaki açıklamasından etkilenerek aldığı riskle bu ürünün üretimine başladı. Üretici, altın çileğin yıldızı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın İstanbul Tarabya’da bir kuruyemişçiden kilosunu 50 liraya satın almasının ardından parlayınca beklentisinin üstünde talep ve kârla karşılaştı. Çifti Durmuş Erdoğan, yaptığı açıklamada, yaşanan iklim değişiklikleri nedeniyle alternatif ürün arayışına girdiğini söyledi. 

20 dönüm araziye dikti
Yaklaşık beş ay önce AKP Mersin Milletvekili Kürşad Tüzmen’in altın çilek üretimi yapan kişiyle yaptığı görüşmeye ilişkin haberi okumasının ardından anavatanı Güney Amerika olan altın çileği üretmeye karar verdiğini ifade eden Erdoğan, “İnternetten bu kişinin telefon numaralarına ulaştım ve bu meyvenin üretimini yapmak istediğimi söyledim. 6 bin liraya 32 bin altın çilek fidesi aldım” diye konuştu. İlçedeki yaklaşık 20 dönüm araziye diktiği altın çilek fidelerini bir hafta önce toplamaya başladığını anlatan Durmuş Erdoğan, “Ürünlerin hasadını yeni almaya başladık. Bugün 15 kilogram ürün topladım. 20 dönüm arazideki tüm ürünleri toplamaya başladığımızda günde yaklaşık 100 kilogram altın çilek elde edeceğiz” diye konuştu. Türkiye’de fazla bilinmeyen altın çileğin üretimine başlarken çok kâr etmeyi planlamadığını anlatan Erdoğan, Başbakan Erdoğan’ın tatmasının ardından yıldızı parlayan altın çileğe, beklentisinin üstünde gerçekleşen talep dolayısıyla artan kârın mutluluğunu yaşadığını söyledi.
Erdoğan, Türkiye’de altın çileğin kurusunun uzun süredir satışının yapıldığını ancak sadece bu ürünü bilen kişilerin satın aldığını ifade ederek, şöyle konuştu:
“Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul’da bir kuruyemişçide yediği altın çilek, hızla tükenmeye başladı. Türkiye’de uzun süredir satışı yapılan kurutulmuş altın çileği, sadece bilen kişiler alırken, Başbakan Erdoğan’ın yemesinin ardından ilçede satılan kurutulmuş altın çilekler de iki günde tükendi.”

150 gramı 4 lira
Altın çilek üretiminin diğer meyve çeşitlerine benzediğini ancak, çok uzun boylu olan ürünün bitkisinin dik tutulması gerektiğine dikkati çeken Durmuş Erdoğan, “Ürünün bitkisinin uzunluğu şu anda iki metreye ulaştı. Önemli olan bu ürünün dik tutulması, bunu da tarlaya diktiğimiz demir ve kerestelere bitkiyi bağlayarak yapıyoruz. Alttan başlayarak da yetişen ürünleri topluyoruz ve tarlada özel 150 gramlık ambalajı 4 liraya satıyoruz” diye konuştu. 

Hızla tükeniyor
İstanbul’da satışını yaptıkları altın çileklerin hızla tükendiğini bildiren Erdoğan, “Başbakan sayesinde tanıtımı yapılan ürün, seneye çok sayıda çiftinin umudu olacak. Çünkü ben bu ürünü diktiğim zaman ilçede kimse ilgilenmezken şimdi herkes bu ürünü araştırıyor. Ancak bu ürünün nisan ayında dikilmesi gerekir ki, temmuz sonunda başlayan hasadı, kasıma kadar alabilelim” dedi. (aa)