Beş milyon cep kapanacak

Mobil İletişim Sistemleri ve Araçları İşadamları Derneği (MOBİSAD) Başkanı Murat Dursun, yeni Telsiz Yasası'nın uygulanmaya başlamasıyla birlikte, Türkiye'de kayıt dışı olan 5 milyona yakın GSM telefonunun görüşmelere kapatılacağını tahmin ettiğini açıkladı.

ANTALYA - Mobil İletişim Sistemleri ve Araçları İşadamları Derneği (MOBİSAD) Başkanı Murat Dursun, yeni Telsiz Yasası'nın uygulanmaya başlamasıyla birlikte, Türkiye'de kayıt dışı olan 5 milyona yakın GSM telefonunun görüşmelere kapatılacağını tahmin ettiğini açıkladı. Dursun, "Bu sektördeki kayıt dışılık öyle boyutlara ulaşmıştı ki vatandaşların canına kasteder ve sosyal yara haline gelmişti. Cep telefonunda işlenen gasp ve kapkaç olayları, suç oranları arasında yüzde 48'e ulaşıyor. Bunun yargıdaki yükü ise yüzde 30 civarında. Bu yasa, toplumda cep telefonu sektöründeki olumsuzlukları da ortadan kaldıracak. Türkiye genelinde 15 bine yakın satıcının ticari kaydı yok" dedi.
Telekomünikasyon Kurumu İstanbul Bölge Müdürü İbrahim Bayraktar da GSM sektöründe 50 milyar dolarlık kayıt dışılık olduğunu iddia etti ve şunları söyledi: "Yıllık 6.5 milyon cep telefonu ülkeye giriş yapıyor. Bunun yüzde 25'i de yenileniyor. Ülkemizde her iki kişiden birinde cep telefonu bulunuyor. Türk ürünü cep telefonu kullanımı için harekete geçildi."