Beş milyon müşteriye mektup gönderip yeni YapıKredi'yi anlattılar

Türk bankacılık sektörünün en büyük birleşme operasyonu dün tamamlandı ve Yapı Kredi Bankası ile Koçbank resmen birleşti. Birleşme operasyonu öncesi geçen yılın eylül ayından itibaren...

İSTANBUL - Türk bankacılık sektörünün en büyük birleşme operasyonu dün tamamlandı ve Yapı Kredi Bankası ile Koçbank resmen birleşti. Birleşme operasyonu öncesi geçen yılın eylül ayından itibaren 5 binin üzerinde çalışan ile motivasyon ve kültürel entegrasyon amacıyla bir araya geldiklerini açıklayan YapıKredi Genel Müdürü Kemal Kaya, ayrıca bugüne kadar beş milyon müşteriye yeni YapıKredi'yi anlatan mektup yolladıklarını söyledi. Kaya, Ramazan bayramından sonra da tekrar mektup yollayarak şubelerden ilave ne gibi hizmet alabileceklerini müşterilerine ileteceklerini de vurguladı.
Yeni YapıKredi'nin tanıtımı amacıyla düzenlenen toplantıda konuşan Genel Müdür Kaya, kültürel entegrasyonun, kültürel birleşmenin, işin en zor tarafı olduğunu bildiklerini ve buna göre çalışma yaptıklarını vurguladı.
Başarı oranı düşük
Kaya, dünyadaki bu tür birleşmelerde yüzde 70 oranında arzulanan hedeflerin gerçekleştirilemediğinin görüldüğüne dikkat çekip, bunda insan faktörünün ön plana alınmamasının büyük etkisi olduğunu ifade etti. Kaya, bu kapsamda geçen hafta Antalya'da 600'e yakın şube ve 200'e yakın iştirak yöneticileri ile yeni kurumsal kimlik ve stratejik planları paylaştıklarını da belirtti.
Birleşmenin resmen tamamlandığına vurgu yapan Kaya "Bundan sonra daha hızlı büyüyeceğiz. Yeni YapıKredi'yi sektörün lideri yapmak istiyoruz" dedi.
Beşinci büyük banka oldu
İki bankanın birleşme operasyonunun yüzde 45 oranında tamamlandığını açıklayan Kaya, 2007 başında yaşanacak tam birleşmeyle YapıKredi'nin yepyeni bir banka olacağını belirtti. YapıKredi ve Koçbank'ın devir işleminin tamamlanması sonucu Türkiye'nin kamu dahil en büyük beşinci bankası doğmuş oldu.
"Şu an Fiskobirlik borçlarının neredeyse tamamını, Çukurova Grubu'nun ise yarısını tahsil ettik. Çukurova'nın 780 milyon dolar borcu var. İlk senedi ödediler ve diğer ödeme önümüzdeki günlerde olacak. Ödemelerde bir gecikme veya sorun yok" diyen Kaya, Fiskobirlik ve Çukurova Grubu'nun alacaklarının tahsili ile 3 milyar YTL'nin üzerinde bir nakit girişi sağladıklarını anlattı.
İştirakler birleşiyor
Kemal Kaya, Yapı Kredi Leasing-Koç Leasing, Yapı Kredi Faktoring-Koç Faktoring, Yapı Kredi Portföy-Koç Portföy ve Yapı Kredi Yatırım ile Koç Yatırım iştiraklerinin yıl sonunda birleşmiş olacağını açıkladı.
İki bankanın birleşme operasyonunun yüzde 45 oranında tamamlandığını açıklayan Kaya, 2007 başında yaşanacak tam birleşmeyle YapıKredi'nin yepyeni bir banka olacağını belirtti. Koç Grubu ve İtalyan bankacılık devi Unicredit'in ortak olduğu Koç Finansal Hizmetler'in YapıKredi'yi 2005'in sonunda aldığını ifade eden Kaya, geçen bir yıllık sürede bin 165 yeni personel aldıklarını aktardı.
Hedef 2008'de 700 şube
Bankanın önümüzdeki dönemdeki hedeflerini açıklayan Genel Müdür Kaya şöyle devam etti: "Yıl sonuna kadar 577 personel alıp 30 yeni şube açacağız. 444 yeni ATM yerleştireceğiz. Önümüzdeki 2.5 yılda toplam 100 şube açarak 2008'de 700 şubeli bir banka olacağız."
Son bir yılda kredilerde yüzde 70'in üzerinde büyüdüklerini belirten Kemal Kaya, "Şu an sunduğumuz kredi limitlerinin yüzde 50'si kullanılmıyor. Bunu artırmaya çalışacağız" diye konuştu.
Bireysel bankacılıkta daha da hızlanacaklarını ifade eden Kaya, lider oldukları kredi kartı ve KOBİ bankacılığında hedef büyüttüklerini söyledi. Birleşme sonucu oluşan 45.7 milyar YTL'lik yeni bankanın sektörde beşinci sıraya yerleştiğini anlatan Kaya şu bilgileri verdi: "Krediler 23, mevduatımız ise 29 milyar YTL. 5.3 milyon kredi kartı bulunan bankamızın 13.1 milyon müşterisi var." Kaya, bayramdaki üç-dört günlük tatilde, teknolojik birleşmeyi de tamamlayacaklarını söyledi.
'Dalga hedefimizi değiştirmedi'
Koçbank ile birleşmesi tamamlanan YapıKredi'nin Genel Müdürü Kemal Kaya, reel faizlerin yüksek seyretmeyi sürdürmesine rağmen YapıKredi'nin bilançosunda faiz riskinin minimum olduğunu ve piyasalardaki dalgalanmanın hedeflerini değiştirmediğini söyledi.
Basın toplantısında gazetecilerin yüksek faiz sürecinin sektör ve YapıKredi'ye etkisine yönelik bir soruya ise Kemal Kaya, "Reel
faizler yüksek seyrediyor ancak bilançoda faiz riskimiz minimumdur. Kamu kâğıtlarına yatırımı oldukça azalttık. Burada da daha çok vadeye kadar elde tutulan kâğıtlara yatırım yaptık" dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü: "Mevduat faizlerindeki yüksek seyir tüm bankaların kârlılıklarını bir miktar olsun olumsuz etkileyecektir...Ancak volatilite bankamızın hedeflerinden sapmaya yol açmadı."
'2007 için olumluyuz, bütçemiz hazır'
Kaya, ekonomide mali disiplinin sıkı olarak sürdürülmesinin önemli olduğunu belirterek, şöyle devam etti: "Mali performans oldukça sevindirici, cari açık ile mali performansın birlikte yürütülmesi lazım. Faizlerin aşağı doğru inmesinin sağlanması gerekiyor.
Enflasyonun yıl sonunda yüzde 9 civarında olmasını bekliyoruz. Bu seneki dalgalanmaya rağmen bu olumlu bir sonuçtur."
Yılın son iki ayında enflasyonun önemli olacağını ve 2007 yılına ilişkin olumlu beklenti içinde olduklarını söyleyen Genel Müdür Kemal Kaya, "Türkiye'ye yabancı sermaye ilgisi devam ediyor, YKB'yi satın alırken yaptığımız planlar değişmedi... 2007 yılı bütçemizi hazırlıyoruz, burada da bir değişiklik olacağını sanmıyoruz" dedi.
Koç Grubu'nda 'kırmızı'sız ilk logo
YapıKredi Genel Müdürü Kemal Kaya, dün itibarıyla 585 şube ve 600 ATM'de logo değişikliğini tamamladıklarını söyledi. Yaptıkları araştırmada YapıKredi isminin daha ağır bastığının ortaya çıktığını belirten Kaya, "Gümüş, platin veya çelik gücü, kaliteyi ve kurumsallığı temsil ediyor. Koç Grubu'nda ilk kez bir logoda kırmızı dışında bir renk kullanılıyor" dedi. 1944 yılında Türkiye'nin ilk özel sermayeli bankası olarak kurulan Yapı Kredi Bankası'nda 62 yıldan bu yana leylek figürünü simgeleyen logo kullanılıyordu.