Beş yatırımcı Türk Telekom ihalesi için ek süre talep etti

Türk Telekom'un yüzde 55'lik bölümünün özelleştirilmesinde, ihaleye katılması beklenen sekiz yatırımcı grubunun beşinden, son teklif verme süresinin biraz daha uzatılması konusunda talep geldiği öğrenildi.

ANKARA - Türk Telekom'un yüzde 55'lik bölümünün özelleştirilmesinde, ihaleye katılması beklenen sekiz yatırımcı grubunun beşinden, son teklif verme süresinin biraz daha uzatılması konusunda talep geldiği öğrenildi.
Edinilen bilgiye göre, Telekom ihalesine katılacak firmalardan bazıları, 31 Mayıs 2005 olan son teklif tarihinin uzatılmasını istiyor. Özelleştirme İdaresi'nin ise konuyu değerlendireceği ve henüz bir karara varmadığı belirtilirken, ihale komisyonunda konunun ele alınacağı ifade ediliyor.
Öte yandan, Telekom özelleştirmesinde 13 firma ön yeterlilik alırken, bunlardan Belçika şirketi Belgacom ile İspanyol Telefonica ihaleden çekildiğini açıklamıştı.
Resmi olarak ihalede 11 firma kalırken, MNG şirketlerinden MAPA A.Ş. ile Malezyalı Multi Global Link firmaları da bilgi odası sürecine katılmamıştı.
Sekiz yatırımcı kaldı
Bunun yanında Güney Kore firması olan SK Telekom'un da, ihaleye katılmasının beklenmediği vurgulanıyor. Bu arada, daha önce ihaleye birlikte girme kararı alan Sabancı ve Koç grupları da geçen hafta bu konudaki ortaklığı bitirirken, Koç Grubu ihaleye devam edeceğini, Sabancı Grubu ise konuyu değerlendireceğini açıklamıştı. Böylelikle ihalede sekiz yatırımcı kalırken, bu gruplar şöyle:
Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş, Emirates Telecommunications Corporation (Etisalat)/Cetel Çalık Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş./Dubai İslamic Bank Ortak Girişimi, Koç Holding A.Ş./Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş. Ortak Girişimi (İki grup ayrıldı), Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK), Saudi Oger Ltd., Telecom Italia, Turkish Privatization Investors, Turktell Bilişim Servisleri A.Ş. liderliğinde 14 üyeli Ortak Girişim Grubu.