Beş yıllık YTL tahvili kapışıldı

Hazine, tarihinde ilk kez beş yıl vadeyle YTL cinsinden borçlandı. Tahvillerin üçte ikisini yabancı yatırımcılar aldı. Borç miktarı 2.6 milyar YTL. Faizler de tahminlerin altında kaldı.

İSTANBUL - AB'nin 17 Aralık zirvesinde Türkiye'ye üyelik müzakereleri için tarih vermesinin ardından artan yabancı yatırımcı ilgisi sayesinde dün Hazine tarihinde ilk kez beş yıl vadeli YTL cinsi borçlanma gerçekleştirdi. Özellikle beş yıl vadeli ihalede satılan tahvilin yaklaşık üçte ikisinin yabancı yatırımcı ve fonların aldığı belirtildi.
İhale öncesi düzenlediği Rekabetçi Olmayan Tekliflerde (ROT) yaptığı satışlar da dahil net 2.64 milyar YTL borçlanan Hazine, faizi de düşük tutmayı başardı. Hazine'nin şimdiye kadar ihraç ettiği en uzun vadeli YTL cinsi ihraç olan 10 Şubat 2010 vadeli kuponlu tahvilde, ortalama faiz yüzde 15.15 oldu. İhaleye gelen 2.27 milyar YTL teklifin yüzde 33.6'sı karşılandı.
Hazine'nin dünkü ikinci ihalesi olan 13 Şubat 2008 vadeli üç yıllık dolar cinsi tahvil ihracında ise toplam net satış 1.1 milyar dolar, faiz ise yüzde 5.06 oldu.
YTL cinsi 5 yıllık tahvil ihalesinde satış miktarının beklentilerin üzerinde gerçekleştiğini söyleyen bir bankacıya göre, talebin karşılanan miktarının ancak üçte biri yerli bankalara ait bulunuyor.
Hazine'nin her iki borçlanmasında da rekabetçi olmayan satışlardaki tutarı, ihaledeki satıştan daha yüksek oldu. Bunun en önemli bir nedeni, yabancıların, Hazine kâğıtlarına gösterdiği yoğun ilgi. Bankalar, kurumsal ve yabancı müşterilerinin taleplerini karşılayabilmek için ihale öncesinde, 'rekabetçi olmayan fiyattan' yapılan satışta tekliflerini yüksek tuttular.
Risk azaltmak istediler
Ağırlıklı olarak aralık ayından bu yana yabancı bankaların, uluslararası piyasalara 2.1 YTL tutarında tahvil ihraç ettikleri, bu kâğıtların riskini azaltmak için de Hazine'nin yine YTL cinsi borçlanma kâğıtlarını aldığı biliniyor. Son dönemde gerek İMKB bono piyasası, gerekse ihalelerden uzun vadeli kâğıt alan yabancıların bu yoğun ilgisi nedeniyle faizler kısa sürede yüzde 19'dan yüzde 17.5'lere geriledi. Bankacılara göre, yabancı ilgisi yüzünden Hazine'nin mart ayında da benzer vadede bir ihraç yapması mümkün görünüyor.