Beşiktaş esnafından belediyeye 'yüksek işgaliye bedeli' tepkisi

Beşiktaş esnafından belediyeye 'yüksek işgaliye bedeli' tepkisi
Beşiktaş esnafından belediyeye 'yüksek işgaliye bedeli' tepkisi
Yüksek işgaliye bedellerine tepki gösteren Beşiktaş esnafı Beşiktaş Belediyesini protesto etti. Beşiktaş'ta yüzde 77 ile başkanlık koltuğuna oturan CHP'li Belediye Başkanı Murat Hazinedar'ı protesto eden esnaf, "Yüzde 77'yi geri almaya geldik" diyerek uygulamaya tepki gösterdi.

RADİKAL- Yüksek işgaliye bedellerine tepki gösteren Beşiktaş esnafı Beşiktaş Belediyesini protesto etti. Beşiktaş'ta yüzde 77 ile başkanlık koltuğuna oturan CHP 'li Belediye Başkanı Murat Hazinedar'ı protesto eden esnaf, “Yüzde 77'yi geri almaya geldik" diyerek uygulamaya tepki gösterdi.

İşgaliye bedellerinin çok yüksek olduğunu belirten Beşiktaş esnafı, Çarşı Heykel'inin önünde toplanarak, Beşiktaş Belediye Meclisi'nin Ocak ayı oturumuna katılmak üzere Çırağan Caddesi'nde bulunan Beşiktaş Belediyesi'ne yürüdü. “Çarşı Esnafı Yüksek İşgaliye Bedeline Karşı" pankartı taşıyan grup, “CHP esnafa hesap verecek", “CHP uyuma başkanına sahip çık" şeklinde slogan attı. Belediye önüne gelen grubun meclis toplantısına katılmasına izin verilmezken, çevik kuvvet ekipleri bina önünde kalkanlarıyla duvar oluşturdu.

ESNAF: KEPENK KAPATMAK DURUMUNDA KALACAĞIZ
İşgaliye faturalarında yer alan “Diğer Çeşitli Gelirlerö ibaresiyle çok yüksek tutarda fatura ödediklerini belirten esnaf Gürkan Gülbaz “Eskiden de işgaliye öderdik ama işgaliye bedelimiz 400-500 TL idi, şimdi 16 bin 500 TL isteniyor. Aradaki farkın nedenini kimse bilmiyor" dedi. İşgaliye bedelinin makul bir seviyeye çekilmesi gerektiğini savunan Serkan Kızılay ise, “İşgaliye ödemeyelim' demiyoruz. Herkesin belli bir gücü var. Geçmişte bu rakam düşüktü, şimdi 'çeşitli gelirler' adı altında aşırı derecede yükseliyor” dedi. Esnaf Ertan Soyubelli de istenilen miktarın ödeyebileceklerinin çok üstünde olduğunu belirterek “Belediye bir yılda topladığını bir ayda istiyor. Bu soğuk havada benden istenen ayda 9 bin 500 TL. Bu parayı ödeyebilecek durumda değiliz. Bu durumda kepenk kapatmak durumda kalacağız" ifadelerini kullandı.

“ŞİŞLİ'YE BENZEMEZ, BEŞİKTAŞ AFFETMEZ"
Beşiktaş Belediyesi önünde güvenlik güçleri ve esnaf arasında yer yer tartışmalar yaşandı. CHP'nin Beşiktaş'ta aldığı yüksek oy oranını hatırlatan esnaf, “Yüzde 77'yi geri almaya geldik" diyerek uygulamaya tepki gösterdi. Grup, “Şişli'ye benzemez Beşiktaş affetmez” şeklinde slogan attı. Tepkiler üzerine Belediye Başkan yardımcısı Heyecan Halime Şahin ile geçtiğimiz günlerde CHP'den istifa eden ve belediye encümeni seçilen Hüseyin Avni Sipahi esnafla konuşmak üzere dışarı çıktı. “Yapmamız gerekeni yapacağız” diyerek esnafı sakinleştirmek isteyen sipahiye, bir esnaf “Esnafı 4 ayda buraya getirmeyi başardınız, çok güzel yönettiniz" diyerek tepki gösterdi. Daha sonra bir grup esnaf içeri girerek Belediye Başkanı Murat Hazinedar'la görüştü. Görüşme sonrasında 5 kişilik bir komisyon oluşturularak, durumun yeniden değerlendirilmesine karar verildi.  (DHA)

bigPara.com