Beşli dev proje altı ay içinde

Karadeniz-Kızıldeniz

Enerji Bakanı Hilmi Güler, 'Karadeniz -Kızıldeniz boru hattı projesi' için "Hem petrol, doğalgaz hem de su, elektrik sistemden geçecek. Buna bir de fiberoptik eklenirse bu beşli bir proje olacak. Altı ay içinde fizibilite yapılacak" dedi.

ANKARA - Enerji Bakanı Hilmi Güler, Radikal'in gündeme getirdiği 'Karadeniz-Kızıldeniz boru hattı projesi' konusunda, "Çoklu boru sistemi aracılığıyla hem petrol, doğalgaz, hem de su, elektrik sistemden geçecek. Buna bir de fiberoptik eklenirse bu beşli proje olacak. Proje Samsun-Ceyhan'ın devamı olması nedeniyle Çalık burada önemli özel sektör şirketi olarak devrede olacak" dedi.
'Bölgenin su sorunu çözülecek'
Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nde başlayan, 'Kömür ve Enerji' konulu seminer öncesinde soruları yanıtlayan Güler, Karadeniz-Kızıldeniz boru hattına ilişkin İsrail'deki mutabakat zaptının hatırlatılması üzerine bunun bölge için son derece önem taşıdığını, bölgenin istikrarı ve kalkınması için siyasi gelişmeler açısından son derece olumlu etkileri olacak proje olduğunu söyledi. İmzalanan mutabakat zaptıyla proje için önemli adım attıklarını anlatan Güler, projeyle bölgede gerilim unsuru olan İsrail ile Filistin'in su ihtiyacının da karşılanacağını belirtti.
Projenin Türkiye'ye hem petrol, doğalgaz hem de su ve elektrik konusunda ciddi katkısı olacağını ifade eden Güler, Türkiye'nin etkin enerji diplomasisi yürüttüğünü ve ülkenin enerji aktörü olarak, sistemin içinde olmasının çok önemli olduğunu kaydetti.
Altı ay içinde fizibilite
Projenin aynı zamanda Türkiye'nin stratejik üstünlüğünü ve bölgedeki ağırlığını ortaya koyacak çalışmalardan biri olduğuna dikkati çeken Güler, bölge istikrarına katkı sağlayacak projenin altı ay içinde fizibilitesinin yapılacağını, ondan sonra da uygulamaya başlanacağını kaydetti. Projede kaynak konusunda Rusya'yla görüşülüp görüşülmediğinin sorulması üzerine Güler, "Zaten devamlı görüşüyoruz. Proje herkese açık ama görüşmeleri özel sektör yapıyor" dedi.
Projenin Samsun-Ceyhan boru hattı'nın devamı olması nedeniyle Çalık Enerji'nin de sistemde yer alıp almayacağına ilişkin bir soru üzerine Hilmi Güler, "Onu tamamen hükümetimize bıraktılar. O görüşmeler netleşince açıklayacağız" dedi. Ancak Güler, söz konusu hattın Samsun-Ceyhan'ın devamı olması nedeniyle Çalık Enerji'nin burada önemli bir özel sektör şirketi olarak devrede olacağını ifade etti.
'İran'la sıkıntı yok'
İran'dan gelen doğalgaz miktarındaki azalmaya ilişkin soruyu yanıtlayan Güler, risk olmadığını, doğalgazda kısıntı olduğunu, ancak sıkıntı olmadığını söyledi. İran ile bu konu hakkında görüştüklerini belirten Güler, "Dengeleri kurduk, İzmir Aliağa'daki Ege gazdeposunu devreye aldık. Yeraltı deposu devreye giriyor, ayrıca İran'ın sözleri var" dedi. Güler ayrıca, kompresör istasyonlarının da devreye alındığının altını çizdi. Gürcistan'ın gaz talebine ilişkin soru üzerine de Güler, bu ülke Azerbaycan'la üçlü görüşmenin sürdüğünü hatırlattı. Güler, Gürcistan Cumhurbaşkanı'nın da Türkiye'yi ziyaret edeceğini, konunun birkaç gün içinde netleşeceğini söyledi.