BES'te hedefler yükseldi

Emeklilik Gözetim Merkezi'nin Gelişim Raporu'nda şirketlerin bireysel emeklilik fonlarında bu yıl için tahminlerinin ortalaması 630 milyon YTL iken, dokuz ayda fonda biriken rakam 800 milyona dayandı.

Emeklilik Gözetim Merkezi'nin Gelişim Raporu'nda şirketlerin bireysel emeklilik fonlarında bu yıl için tahminlerinin ortalaması 630 milyon YTL iken, dokuz ayda fonda biriken rakam 800 milyona dayandı. Gelecek için umutlarının arttığını söyleyen Anadolu Hayat emeklilik Genel Müdürü Mustafa Su, şunları söyledi: "2003 yılının Ekim ayı sonundan beri faaliyet gösterdiğimiz bireysel emeklilik branşında Emeklilik Gözetim Merkezi 19 Eylül 2005 verilerine göre toplam katılımcı sayısı 576 bin 160 kişiye, toplam katkı payı 798 milyon YTL'ye, yatırıma yönlenen toplam tutar ise 769 milyon YTL'ye ulaştı. Yılbaşından bu yana baktığımızda katkı payı yüzde 177, yatırıma yönlenen toplam tutar yüzde 178 ve katılımcı sayısı yüzde 83.5 artmıştır. Türkiye'de Emeklilik Gözetim Merkezi'nin tüm emeklilik şirketlerinden almış olduğu tahminleri konsolide ederek hazırlamış olduğu Gelişim Raporunda yayımlandığı üzere, 2005 için katılımcı tahminlerinin ortalaması 682 bin, yatırıma yönlenen fon büyüklüğü tahmininin ortalaması ise 630 milyon YTL idi. 19 Eylül verilerine göre yatırıma yönlenen fon büyüklüğünün tahminlerimizin üzerinde gerçekleştiğini görüyoruz, katılımcı sayısının ise yıl sonuna kadar tahminlerimizin üzerine çıkacağını düşünüyorum."
Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES) iki yıllık zaman zarfında hatırı sayılır bir başarı elde edildiğini vurgulayan Su, "Henüz ikinci yaşını dolduracak sistemin 2005 yılının ilk 9 ayında yaşadığı bu hızlı gelişim trendi, gelecek için umutlarımızı artırmakta ve hedeflerimizi daha yükseklere çıkarmaktadır. BES'in yeni gelir vergisi uygulamasından müstesna tutulması diğer yatırım araçlarına göre Bireysel Emeklilik Sistemi'ne ivme kazandıracaktır" diye konuştu.

Rekabet korkutmuyor
Devletin de vergi avantajı sağlanmadan bu sistemin hak ettiği kadar büyüyemeyeceği gerçeğini kabul ettiğini vurgulayan Mustafa Su şöyle devam etti: "Sisteme ödenen katkı paylarının vergi matrahından düşürülmesini kolaylaştıran ve Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanmış olan yeni gelir vergisi tebliği buna en güzel örneği oluşturuyor."
Anadolu Hayat ve Emeklilik Genel Müdürü Su, bu işe girerken fizibilite çalışmalarında zaten kâr etme sürecinin uzun olduğunu gördüklerini ve bu yüzden de stratejilerini buna göre oluşturduklarını söyledi ve sözlerini şöyle tamamladı: "Emeklilik şirketleri arasında en yüksek ödenmiş sermaye ve aktif büyüklüğü olan şirket Anadolu Hayat Emeklilik'tir. Bunun yanı sıra, en büyük ortağımızın Türkiye İş Bankası. Kısacası ne rekabet ne de kâra geçme süresinin uzunluğu bizi korkutmuyor."İhlas'tan her derde deva 'Lokman Hekim' sigortası
İhlas Sigorta'nın 'Herkese Sağlık Sigortası; Lokman Hekim Poliçesi'ni tanıtmak amacıyla, İstanbul Pera Palace Hotel'de düzenlenen basın toplantısında konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Apak, "Amacımız farklı ürünlerle farklı müşteri kitlelerine ulaşmak ve bu nedenle 10'uncu yılda 10 yeni ürünü ortaya çıkardık" açıklamasını yaptı.
İhlas Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Hülya Püdün ise poliçenin teminat kapsamıyla ilgili şunları aktardı: "Bir sene süresince sigortalı ve eşi bu hizmetlerden yararlanma imkanına sahip olacak. Herkese Sağlık Sigortası'ndaki hizmetlerin ilk bölümünde Medline, poliçe sahiplerine telefon ile tıbbi danışmanlık, doktorlu kara ambulansı hizmeti ve hastane organizasyonu hizmetleri veriyor. Ayrıca, sigortalıya hastanede yattığı toplam 5 günde her gün için 50 dolar olmak üzere yılda 3 kereye kadar tazminat ödenmektedir. Sigortalının veya eşinin önceden olmayan bir hastalık veya kaza sonucu hastanede gecelemesi durumunda 10 bin dolara kadar her türlü hastane masrafı teminat kapsamı dahilinde. Bunun dışında, sigortalının vefat etmesi veya daimi sakatlığı halinde de 10 bin dolara kadar vefat ve daimi maluliyet tazminatı ödeniyor"


'Sigorta sektörü AB süreciyle gelişiyor'
Sigorta sektörüyle ilgili genel değerlendirmelerini aktaran Aksigorta Genel Müdürü Ragıp Yergin, AB uyum sürecinin sektörün büyümesinde etkili olduğunu söyledi. Sorumluluk sigortalarının da bu dönemde artacağını ve 'mortgage'ın katkısının 2006'dan sonra kendini göstereceğini aktaran Yergin, kaskonun lokomotif olmaya devam edeceğini de aktardı ve Tarım Sigortalarının heyecanlı başlamasının umut verici olduğunu ve eğer DASK gibi olmazsa önünün açılacağını ifade etti. Konuşmasına Aksigorta'yla ilgili açıklamalarla devam eden Yergin, 2005'in ilk altı ayında net kârlarının 18 Milyon YTL'ye çıktığını söyledi.

'Acente yönetici olacak'
Ragıp Yergin ayrıca, sektör yüzde 18 büyürken Aksigorta'nın büyümesinin yüzde 23 oranında olduğunu kaydetti. Geçen süreçte bölgeleri devreye sokarak acentelerin iş yükünü hafiflettiklerini ve çok hızlı hasar ödediklerini dile getiren Yergin, "Aksigorta hizmet merkezi ile acentelerimiz 7 gün 24 saat hizmet alıyor" diye konuştu.
2006'da hasarın daha hızlı ödenerek güvenilirliğin daha da artacağını ifade eden Yergin, olağan ürünler ve olağanüstü hizmetin işin püf noktası olduğunun altın çizerek, yeni paketlenmiş ürünler ve kampanyalar düzenleyeceklerini sözlerine ekledi. Yergin konuşmasında acentelere yönelik olarak, "Müşteri ilişkilerini yönetecek olan sizlersiniz. Eğitime sigortaya olan güvenin artması bakımından çok önem veriyoruz ve 2006'da eğitime ayrılan bütçeyi iki katına çıkaracağız" ifadelerine yer verdi.


Başak'a yeni genel müdür
Başak Sigorta Genel Müdürlük görevine Mehmet İlker Aycı atandı. Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi'ni bitirdikten sonra, Leeds Üniversitesi Siyaset Bilimi'nde araştırmalarını tamamlayan Aycı, Marmara Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler masterı yaptı. Aycı, Universal Dış Ticaret, Asal Dış Ticaret, İstanbul Büyükşehir Belediyesi gibi kuruluşlarda görev aldı.


Axa Oyak hızlı büyüyecek
Axa Oyak, Antalya'da acenteleriyle buluştu. Toplantıda sigorta sektörünün geçen sene attığı ciddi adımlarla, tüm dünyada yaşanan değişim sürecine girmiş olduğu vurgulandı. Sigorta piyasasının artık gerçek serbest rekabete hazırlanma sürecinin tamamlanmış olduğunun altının çizildiği toplantıda Axa Oyak'ın ileriye dönük büyük hedefleri anlatıldı.


Işık'tan 3 bin 600 konuta güvence
Işık Sigorta, Ataşehir bölgesinde inşa edilecek olan ve yükleniciliğini Ağaoğlu İnşaat Grubu'nun yaptığı, 3600 konutluk İstanbul'un en büyük ve en lüks konut projelerinden biri olarak gösterilen 'My World Ataşehir' projesini 225 milyon dolar bedelle İnşaat All Risks, Ferdi Kaza ve İşveren Mali Mesuliyet sigortaları kapsamında teminat altına aldı.