Betam: İşsizlikteki artış ekim döneminde de sürecek

Betam: İşsizlikteki artış ekim döneminde de sürecek
Betam: İşsizlikteki artış ekim döneminde de sürecek
Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (Betam) tarım dışı işsizlikteki yüksek artışa dikkat çekerek, işsizlikteki yükselişin Ekim ayında da süreceği öngörüsünde bulundu.

İSTANBULProf. Dr. Seyfettin Gürsel, Yrd. Doç. Dr. Gökçe Uysal ve Araştırma Görevlisi Dr. Ayşenur Acar'dan oluşan Betam ekibi, Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı işsizlik verilerine ilişkin bir değerlendirme notu yayımladı.

Betam'ın, "Tarım dışı işsizlikte kuvvetli artış" başlıklı değerlendirmesinde, mevsim etkilerinden arındırılmış işgücü verilerine göre tarım dışı işsizliğin Eylül döneminde, bir önceki döneme göre 0.3 puan artarak yüzde 12.8 düzeyine çıktığına dikkat çekildi.

Değerlendirmede, "Mevsim etkilerinden arındırılmış veriler, tarım dışı sektörlerde istihdam artışları kaydedildiğini ancak bu istihdam artışlarının tarım dışı işgücündeki hızlı artışları karşılamakta yetersiz kaldığını göstermektedir" denildi.

Mevsim etkilerinden arındırılmış verilere göre Eylül döneminde Ağustos dönemiyle kıyaslandığında tarım dışı işgücü 209 bin artarak 23 milyon 580 bine çıktığı da vurgulanan Betam notunda, "Tarım dışı istihdam ise 12 bin artarak 20 milyon 562 bine çıktı. Böylelikle tarım dışı işsiz sayısı 97 bin arttı. Tarım dışı işsizlik Eylül döneminde Ağustos dönemine kıyasla 0.3 yüzde puan artarak yüzde 12.8'e ulaştı" denildi.

Betam, mevsim etkilerinden arındırılmış tarım dışı işsizliğin Eylül 2013'te yüzde 11.3'ten Eylül 2014'te son bir yılda 1.5 puan arttığına dikkat çekti.

Betam'ın hazırladığı tahmin modelinde kullanılan iş ilanları başına başvuru sayısında Ağustos ayından beri hızlanarak artığı da vurgulanan Betam değerlendirmesinde, işsizlikteki artışın Ekim döneminde de yavaşlayarak devam edeceği tahmin edildi.

(DHA)

bigPara.com