BETAM: Sanayide canlanma sürüyor

ANKARA - Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM), TÜİK’in açıkladığı kapasite kullanım oranındaki düşüşün tersine, mevsim ve takvim etkileri arındırıldığında kasım ayı kapasite kullanımının yükseldiğini belirtti. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), İmalat Sanayiinde Eğilimler Kasım 2009 verilerini açıkladı. İmalat sanayiinde kapasite kullanım oranı kasım ayında geçen yılın aynı ayına göre 2.2 puan azalırken, bir önceki aya göre de 1.1 puan düşüşle yüzde 70.7 seviyesinde gerçekleşti. Kapasite kullanımının gerilemesinde kasım ayında iç pazarda yaşanan talep yetersizliği, işyerlerinin tam kapasite ile çalışamaması en önemli neden oldu. Kasım ayında kapasite kullanım oranında sert düşüşü kamu engelledi. Kasım ayında geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında, imalat sanayi kapasite kullanım oranı devlette yüzde 75.3’ten yüzde 88.8’e yükselirken, özel sektörde yüzde 72.5’ten yüzde 70.4’e geriledi.

BETAM: Yüzde 71.1’e çıktı
BETAM ise dün açıkladığı araştırmasında mevsim ve takvim etkilerinden arındırılarak tekrar tahmin edildiğinde, kapasite kullanım oranının ekimden kasım ayına aylık bazda 0.7 puan artarak yüzde 71.1’e yükseldiğini açıkladı. BETAM, kasım ayında kapasite kullanım oranında gerçekleşen bu iyileşmenin sanayideki etkili canlanmanın devamı şeklinde yorumlanabileceğini belirtti. 

Bakan Ergün: Son negatif rakam
Kapasite kullanımını değerlendiren Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, kasım ayındaki 2.2 puanlık daralmanın kapasite kullanımındaki ‘son negatif rakam’ olacağını söyledi. Ergün, 70.7 olarak açıklanan imalat sanayinde kapasite kullanım oranının yıllık ortalamalara yakın bir seviye olduğunu belirtti. Kasımdaki ihracat verilerinin ekime göre bir miktar düşük çıkmasının zaten kapasite kullanımıyla alakalı bir işaret verdiğini ifade eden Ergün, aralık ayında rakamın bir önceki yılın aynı ayına göre pozitif çıkacağını söyledi. (Radikal)