Beyannamede online kuyruğu!

Beyannamede online kuyruğu!
Beyannamede online kuyruğu!
Online Kira Beyannamesi sorunlarla başladı. Evlere gelen mektuplardaki hatalar vatandaşı vergi dairelerine taşıdı.
Haber: DİLEK KÖSEDAĞI / Arşivi

İSTANBUL - Maliye Bakanlığı’nın “online kira beyanı” sistemi sorunlarla başladı. 1.2 milyon kişiye mektup gönderilerek başlatılan uygulama sonrası vergi daireleri tıklım tıklım. İnternet üzerinden yapılması öngörülen uygulamada mektup içeriklerinde çok sayıda yanlış olması vatandaşı vergi dairelerine taşıdı. Uzun kuyruklar uyanıklara da fırsat kapısı oldu. 

‘Kaş yapalım derken’
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek 1 Mart 2011 itibariyle başlatılan “Online Kira Beyannamesi” uygulaması ile ilgili olarak 1.2 milyon kira geliri olan mükellefe bilgilendirme mektubu gönderildiğini açıklamış ve “370 bin yeni mükellef tespit ettik” demişti. Fakat uygulama sorunları da beraberinde getirdi. Vatandaşın internetten işlem yapması öngörüldü fakat sistemdeki aksaklıklar ve mektuplardaki bilgi yanlışları “kaş yapalım derken göz çıkardı.”
Yeni beyanname incelendiğinde birçok ayrıntı göze çarpıyor. Ticari bir faaliyetiniz yok, sadece kira geliriniz var ve bu da 9 bin TL’nin altında ise 2 bin 800 TL indirim uygulanıyor. Gayrimenkulünüzü son 5 yıl içinde aldıysanız irat veya tadilat bedelinin yüzde 5’i, krediyle aldıysanız son 1 yıl içindeki faiz miktarı yine bu bedelden düşülüyor. Belgelenen eğitim ve sağlık harcamaları, bağış ve yardımlar, sponsorluk harcamalarının belli yüzdesi vergiden düşülebiliyor. Eğer online sistemi kullanamıyorsanız işiniz vergi dairelerinde uzun sıralar beklemeye kalıyor.
İtiraz eden mükelleflerle dolu vergi dairelerinden biri İkitelli Vergi Dairesi. Hizmetten yararlanamayıp dairenin yolunu tutanlardan biri ev sahibi Safiye Uzun. Çoğu mektupta gelir kalemlerinin karşılığı olması gereken giderler bulunmuyor. Uzun, şöyle anlatıyor: “Açıklamalar yeterli değil. Detaylar için buraya gelmek zorunda kaldım. Gelen mektupta rakam hataları var. Yıllık kira gelirim 7 bin 200 TL. Ancak 9 bin TL de kaldığım evin kirasını ödüyorum. Bu durum mektupta yoktu. Dilekçe yazmak için buraya geldim.”

Yardım simsarları doluştu
Sorunlu sistemin tek sevineni ise ‘yardım simsarları’. Vergi dairelerini mesken tutan ‘yardımseverler’ elinde mektupla daireye başvuran kafası karışık vatandaşlardan ücret alıyor. Giriş kapılarını mesken tutan ‘yardım simsarları’nın öncelikli hedefleri ise yaşlılar ve kadınlar. Güvenlik kabininin hemen yanında bekleyen ‘yardım’ simsarları gözlerine kestirdikleri kişiye kira beyanı için gelip gelmediklerini soruyor. ‘Evet’ yanıtını alınca kalabalıktan sıyırıyor ve boş bir odaya çekiyor. Fotokopiyle çoğalttığı kira beyannamesini bulduğu kişiye doldurmada yardım ediyor ve bir miktar para istiyor. Miktar belirsiz. Diğer bir deyişle ‘tutturabildiği kadar’. Sorularımızdan şüphelenen bir ‘uyanık girişimci’ aslında bu işi para için yapmadıklarını, yardım etmeyi amaçladıklarını söylüyor. Bu kişiler günde 40-50 kişiye ‘yardımcı’ oluyor! Eğer online kira dışında başka bir vergi için talebi olan ‘müşteri’yi ekstra bir maliyet bekliyor. Yardım simsarlarının lokasyonu da hayli ilginç: Güvenlik memurlarının bulunduğu kabinin hemen yanı. Ancak gün boyu beraber sohbet ettikleri insanları memurlar ‘tanımadıklarını’ söylüyor.

Sistem nasıl çalışıyor?
2011 ve sonrasını takip eden kira beyanları için online kayıt ve ödeme yapılabiliyor. Ticari, zirai veya serbest meslek kazancı olanlar bu sistemden yararlanamıyor. Mektupla yapılan bildirimde sunulan bilgiler doğru ise gib.gov.tr’den kişisel bilgilerinizi girdikten sonra sistemden ödeme yapabiliyorsunuz. Daha önce mükellef olmayanlar, sistemdeki bilgileri eksik veya hatalı olanlar ise vergi dairesine başvurmak zorunda.

bigPara.com