'Beyaz Enerji'de yedi tutuklama

'Beyaz Enerji Operasyonu' kapsamında gözaltına alınan 13 sanıktan ikisi bürokrat, dördü işadamı ve biri de çaycı olmak üzere yedisi cezaevine gönderildi. Dört kişi serbest bırakıldı.

ANKARA - Enerji yolsuzluklarıyla ilgili yürütülen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na yönelik çete-yolsuzluk-rüşvet operasyonunda gözaltına alınan 13 zanlıdan yedisi tutuklandı. Tutuklananların ikisi bürokrat, dördü işadamı ve birisi de çaycı. Enerji Bakanılığı'nın geçen yıl gerçekleştirdiği 20 ihaleye çete kurararak fesat karıştırdıkları ve rüşvet verip-aldıkları gerekçesiyle gözaltına alınan Türkiye Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ) Genel Müdürvekili Önder Piyade, EÜAŞ Genel Müdür Yardımcısı Servet Üst, BOTAŞ Genel Müdür Yardımcısı F. C., EÜAŞ Daire Başkanı M.D., EÜAŞ Şube Müdürü F. K., Ezgi İnşaat'ın sahibi İbrahim Selçuk, Kazancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Kazancı, AKP Batman Milletvekili Nezir Nasıroğlu'nun kuzeni ve Fernas İnşaat'ın sahibi Muzaffer Nasıroğlu, N. İ. E., Yalçın Selçuk, Necati Altın, Yaşar Giregiz ve Demet Göktaş önceki gün adliyeye sevk edilmişlerdi.
Sorguya üç savcı katıldı
Terör ve organize suçlara bakmakla görevli Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Hamza Keleş ile cumhuriyet savcıları Şemsettin Özcan ve Mustafa Kelkit tarafından sorgulanan zanlılardan işadamı İbrahim Selçuk'un yeğeni Yalçın Selçuk ve Önder Piyade'nin sekreteri Demet Göktaş serbest bırakılmış, 11 zanlı tutuklanmaları istemiyle nöbetçi hâkimliğe sevk edilmişti.
Zanlıların hâkimlik sorgusu, önceki gece geç saatlerde tamamlandı. Zanlıların hâkimlik ifadelerini, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nin nöbetçi hâkimi Kadir Kayan aldı. EÜAŞ Genel Müdürü Önder Piyade, yardımcısı Servet Üst, işadamları İbrahim Selçuk, Cemil Kazancı, Necati Altın, Muzaffer Nasıroğlu ve Nasıroğlu'nun şirketinde çaycı olarak çalışan Yaşar Giregiz tutuklanarak cezaevine konuldu.
Zanlılardan BOTAŞ Genel Müdür Yardımcısı F. C., Enerji Bakanlığı bürokratları M. D. ve F. K. ile işadamı N. İ. E. ise serbest bıraktı.