Beyaz eşya fiyatları inişte

Dayanıklı tüketim mallarında fiyatlar son üç yıldır düşüyor. Fiyatlardaki düşüşle birlikte aralarında bulaşık ve çamaşır makinesi ile buzdolabı ve televizyonun da bulunduğu ürünlerde talep artışı yaşanıyor.


Büyütmek için tıklayınız
ANKARA - Dayanıklı tüketim mallarında fiyatlar son üç yıldır düşüyor. Fiyatlardaki düşüşle birlikte aralarında bulaşık ve çamaşır makinesi ile buzdolabı ve televizyonun da bulunduğu ürünlerde talep artışı yaşanıyor.
Son üç yıllık dönemde söz konusu ürünlerin fiyatlarında yüzde 3'le yüzde 41.6 arasında değişen oranlarda gerileme yaşandı. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) tüketici fiyatları endeksini (TÜFE) hesaplarken esas aldığı dayanıklı eşya fiyatlarının son üç yıllık dönemde önemli miktarda gerilediği belirlendi.
Uzmanlar dayanıklı tüketim mallarına talebin arttığı bir dönemde fiyatlarda yaşanan gerilemenin Yeni Türk Lirası'nın değerlenmesi ve döviz kurundaki düşüşten kaynaklandığı belirtiliyor. En fazla talep gören ürünlerden bulaşık makinesinin fiyatı yüzde 20.4, çamaşır makinesinin ise 8.4 düştü.