Beyaz eşyaya zam 1 Haziran'da

Buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve fırını içeren beyaz eşya ürünlerinin fiyatı 1 Haziran'dan itibaren artacak. Bursa Dayanıklı Tüketim Malları ve...

İSTANBUL - Buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve fırını içeren beyaz eşya ürünlerinin fiyatı 1 Haziran'dan itibaren artacak. Bursa Dayanıklı Tüketim Malları ve Beyaz Eşya Satıcıları Derneği (BURBED) Başkanı Lütfi Ulukardeşler, beyaz eşya ürünlerine 1 Haziran 2006 tarihinden geçerli olmak üzere, yüzde 5-7 oranında zam yapıldığını belirtti. Lütfü Ulukardeşler, son bir yıldır zam yerine indirim uygulanan beyaz eşya ürünlerine, döviz kurlarındaki artış nedeniyle zam yapıldığını ifade etti. Lütfü Ulukardeşler yeni fiyatların henüz kendilerine ulaşmadığını söyledi. Klima fiyatlarına zam yapılmayacak. Zamlı satışlara 1 Haziran'dan itibaren başlanacak.
'Toplam maliyetlerimiz arttı'
Arçelik Türkiye Satış Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Şirzat Subaşı ise zamma ilişkin şunları söyledi:
"Arçelik olarak yıllık zam planlarımız enflasyon seviyesindeydi. Ürünlerimizin toplam maliyetinde avro ve dolar bazlı maliyetler önemli bir pay almaktadır. Kısa dönemde beklentilerimizin üzerinde gelişen avro ve dolar hareketi doğal olarak maliyetlerimizi de etkilemiştir. Dolayısıyla bu hareket bizim öngörülerimizin dışında meydana geldiği için ay başından itibaren fiyatlarımızda değişim kaçınılmaz olacaktır."