Beymen 35 yaşında yatırım atağına kalktı

Perakende sektöründe 35'inci yılını kutlayan Beymen, önümüzdeki üç yılda 36 milyon dolarlık yatırım yaparak 60 bin metrekarelik satış alanına ulaşmayı planlıyor.

İSTANBUL - Perakende sektöründe 35'inci yılını kutlayan Beymen, önümüzdeki üç yılda 36 milyon dolarlık yatırım yaparak 60 bin metrekarelik satış alanına ulaşmayı planlıyor. 2002 yılından bu yana cirosunu her yıl yüzde 20 artıran kuruluş, bu yıl 140 milyon dolar ciro hedefliyor.
Bugün 34 bin metrekarelik satış alanında 33 mağazayla yılda 2.5 milyon müşteriye hizmet verdiklerini söyleyen Beymen Genel Müdürü Esel Çekin, "Satışların yüzde 35'ini müşterilerin yüzde 3'üne yapıyoruz. Mağazalarımızda satılan ürünlerin fiyatı 9.5 YTL ile 11 bin 950 YTL arasında değişiyor. Müşterilerimizin yüzde 26'sı ayda dokuz kez mağazalarımıza uğruyor" diye konuştu. Önümüzdeki döneme ilişkin bilgiler de veren Çekin şunları söyledi:
"Bu yıl Nişantaşı'nda 1000 metrekarelik Beymen Home mağazası açacağız. Akmerkez'in dekorasyonunu yeniliyoruz. Beymen Kavaklıdere'de Papermoon açıyoruz. 2007 yılında açılacak olan İstinye Park projesiyle müşterilerimizi yeni bir alışveriş kavramıyla daha tanıştırmayı planlıyoruz. İstinye Park'ta 'shop in shop' projesini hayata geçireceğiz. Bu konsepte markalar Beymen dekoru içinde kendi kimliklerini yansıtan şekilde yer alacak ve Christian Dior, Fendi ve Prada gibi markaların mağazaları Beymen'in içinde bir tünelle birleşecek. Ayrıca 2008 yılında İzmir Alsancak ve İstanbul Bağdat Caddesi mağazaları devreye girmiş olacak."
Kahire'de hedef yakalandı
Beymen'in ilk yurtdışı yatırımı olan ve kasım ayında açılan Kahire mağazası hakkında da bilgi veren Çekin, "5.6 milyon dolarlık yatırımla hayata geçen mağaza için 20 milyon dolarlık ciro hedeflemiştik. Bu hedefimizi yakaladık. Amman, Doha, Riyad, Cidde, Şam ve Cezayir'den mağaza açma teklifleri aldık. Bu teklifleri değerlendiriyoruz" açıklamasını yaptı. Çekin, "Türkiye dışında da faaliyet gösterdiğimiz yerlerde bir numara olmak istiyoruz" dedi.
Umar'dan basın dersi almış
Beymen'in basın toplantısına katılan gazeteci Leyla Umar, küçüklüğünden bu yana tanıdığı Cem Boyner'i anlattı. Umar, şunları söyledi: "Bizler Cem Boyner'i işadamı olarak tanıyoruz ama onun diğer taraflarını da size anlatmak isterim. Kendisini küçüklüğünden bu yana tanırım ve kendi çocuğum gibi severim. O mükemmel bir eş, baba ve patrondur. Daha gençken ve yolun başındayken, onunla haftada bir babasının ricası üzerine buluşurduk. Onunla basınla nasıl ilişki kurulur ve bu ilişkilerini nasıl geliştirebilir konuları üzerine görüşürdük." Bu açıklamaları yüzü kızararak dinleyen Boyner, "Leyla ne yapıyorsun, yapma lütfen" derken Umar da, "Yeni neslin seni tanımasını istiyorum" yanıtını verdi.
'Türkiye'nin krizi bitti'
Boyner Holding Murahhas Azası Cem Boyner, AB'ye giriş sürecinin ülkelerin patlama yaşadıkları bir süreç olduğunu belirterek, "Türkiye'nin içinde bulunduğu süreç nedeniyle biz de Beymen'de iki katı büyüme yaşadık. Büyümemizin süreceği önümüzdeki iki yılı da heyecanla bekliyoruz. Krizler itici bir güç oldu. Yaşadığımız zorlukların meyvesini toplamaya başladık. Türkiye'nin krizi bitti" diye konuştu. Kotaların kalkmasıyla sektörde fiyatların düştüğünü söyleyen Boyner, "Fiyatlar her yıl yüzde 2 düşecek" dedi. Cem Boyner, yurtdışı yatırımları konusunda ise Türkiye'de son 30 yılda ayakta kaldıysanız her yerde başarılı olursunuz" ifadesini kullandı.