Beyoğlu masasına kavuşuyor

Beyoğlu masasına kavuşuyor
Beyoğlu masasına kavuşuyor

Beyoğlu Belediyesi nin kararıyla geçen yaz bir gecede masalar toplanmıştı.

Beyoğlu Belediyesi masa yasağında yumuşadı. 'Binasını güzelleştiren' işletme sahipleri yeniden sokağa masa atma iznini elde etti.
Haber: NURİYE DOĞU - nuriye.dogu@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Beyoğlu’nda özellikle Asmalımescit’te eğlence hayatını sokağa taşıyan ve bir gecede toplanarak büyük tartışma yaratan ‘ ünlü masalar’ yeniden gün ışığına çıkıyor. 3500 alkollü işletme ile yaklaşık 17 bin kişilik istihdam yaratan Beyoğlu’nun eğlence esnafı mağduriyetin giderilmesi için belediyenin kapısına gide gele sonunda ‘masaya oturmayı’ başardı. Esnafın anlattığına göre, Beyoğlu Belediyesi şimdilerde ‘kentsel dönüşüme’ destek adı altında binasını güzelleştiren, yenileyen, boyayan işletmeye masalarını yeniden dışarı çıkartma izni veriyor. İlk uygulama ise binalarını belediyenin istediği gibi boyayan Mis Sokak’ta başladı.
Beyoğlu’nda masa operasyonu öncesi kalitenin düşmeye başladığını belirten Turizm, Restaurant Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği (TURYİD) Başkanı olan Kaya Demirer, belediyenin yaz öncesi başlattığı ‘sınırlı masa izni’ ile bölgede kalitenin yeniden artacağını söylüyor. Öncesinde birçok işletmenin sokaklara haksız yere yayıldığını ifade eden Demirer, belediyenin yapılan görüşmeler sonucu yasağı yumuşatma kararı aldığını ve bunun planlamasını yaptığını söylüyor. Eğlence sektörünün özellikle İstanbul’da patlama yaptığını belirten Demirer, 3.5 milyar dolarlık bir eğlence dünyasına hükmeden İstanbul’da 225 bin kişinin istihdam edildiğini belirtiyor. 

Binayı boyadı, izni kaptı!
‘Kafe Pi’ markası ile Beyoğlu’nda birçok mekân işleten KafePi Grup’un sahibi Engin Yaşar da, masaların geri döndüğünün sinyalini veriyor. Yaşar, yaz yaklaşırken belediye ekiplerinin mekânları gezerek, ‘kentsel dönüşüme’ destek amaçlı binaların boyanması, iyileştirilmesi koşulu ile masalara izin vermeye başladığını söylüyor. Mis Sokak’ta birkaç işletmenin binasını boyadığı ve masa iznini kaptığı konuşuluyor.
Bu süreçte sigara yasağı ile birlikte masalara da özgürlük için defalarca belediye ile görüşen, istekleri yapılmayınca tüm üyeleri ve Beyoğluseverlerle meydanlara taşan Beyoğlu Eğlence Yerleri Derneği (BEYDER) ise, masaların geri verilmesinde kime neye göre izin verildiği konusunda karışıklık yaratıldığını iddia ediyor. Belediyenin binasını boyayana masa izni verdiğini, tam karşısındaki esnafa ise ‘sokak dar’ gerekçesi ile yasağı sürdürdüğünü iddia eden BEYDER, gelinen bu durumun Beyoğlu’nda daha büyük kaosa yol açabileceği görüşünde. Hatta BEYDER, bunun esnafı birbirine düşürdüğü ve haksız rekabete yol açtığı gerekçesi ile dava açmaya bile hazırlanıyor.

Cirolar düştü, 2000 kişi işsiz kaldı
Belediyeye göre mekânların haksız işgalleri, iddiaya göre ise geçen yıl 15 Temmuz Berat Kandili akşamı Başbakan’ın araçla yaptığı Beyoğlu gezisinde, aracın Asmalımescit’te bulunan bir barın önünde çok fazla masa olması nedeniyle buradan geçememesi sonucu ‘masa kaldırma operasyonu’ başlamıştı. Sigara yasağının üzerine bir şok da masalardan yaşayan esnafın bu süreçte cirolarında yüzde 70-80’e varan düşüşler yaşadığı, 2 bine yakın kişinin de işsiz kaldığı konuşuldu. Bunun üzerine belediye giriş kattaki mekânlar için 70 santimetre genişliğinde ve 4 masa konulacak uzunlukta yerden kot farkı kullanılarak, 40 santimetre yükseklikte demirden balkon çözümü getirdi ancak işletmeler bu öneriyi sıcak karşılamadı.

Uygulama Mis Sokak’ta başladı
Hemen hemen tüm mekânların kapısına tek sıra halinde masaları çıkarttığı Mis Sokak’ta eski ve yıpranmış binalar belediyenin dış cephede onarım ve boya koşulu ile masalarına kavuştu. Belediyenin belirlediği şekilde binasının rengini ve dış cephesini düzenlemeyenler için ise yasak sürüyor. Kendi binası yeni ve sorunsuz olduğu için belediyenin bir koşul sunmadığını belirten Demir Cafe’nin sahibi, tam da yaz öncesi üç beş masa da olsa yasağın kalkmasının işleri yeniden açacağını söylüyor. Hemen bir iki işletme yandaki Çıngı Cafe’nin sahibi ise binasını belediyenin istediği renkte boyatıyor, dış cepheyi düzenliyor. Mekân sahibi böylece hem belediyenin hem de işletmelerin karşılıklı olarak kazanacağını söylüyor. Binasını boyatan bir başka işletmeci de, kapısından masasına, dış cephede boya rengine kadar tamamen belediyenin istediği şekilde tadilat yaptıklarına dikkat çekiyor. Mis Sokak’ta 1.5 ay önce başlayan ‘masalara özgürlük’ esnafın yüzünü güldürmüş.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/1089035108903511

  YORUMLAR
  (11 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Beyoğlu - Turkuvaz

  Hayyam1048-1131 yıllrı arasında yaşamış. Adam şair, filozof, matematikçi ve astronom. Tabii ki bunlar gibi davranmayacak böyle bilge bir insan: Ben olmayınca bu güller, bu serviler yok. Kızıl dudaklar, mis kokulu şaraplar yok. Sabahlar, akşamlar, sevinçler tasalar yok. Ben düşündükçe var dünya, ben yok o da yok. O dönemlerde yaşayan insanlar bunlardan çoo daha ilerideymiş ve çoo daha liberal düşünebiliyormuş. İnsanları tornaya vurulmuş gibi tek tip yapamazsınız, insanlara hertürlü olanağı sağlarsınız, eğitim verirsiniz, dünyayı görme olanağını sunarsınız ve birlikte yaşama, birbirine saygı duyma.. kuralları içerisinde yaşamalarını sağlarsınız hükümet-devlet olarak. herkesin dini, herkesin inancı ve herkesin yaşam biçimi kendine. Karışmayın, sınırlam getirmeyin.

  Müjde ? - karabalık

  Beyoğlu'nda masa müjdesi başlığı çok güzel'miş..İşimiz artık müjdeye kaldı zaten..

  Beyoğlu - Turkuvaz

  Allah ulu padişahımız II. Murat'tan razı olsun. Artık korkarak ta olsa, bir yudum içki ile keyif yapbileceğiz. Veya sevdiğimizle yanak yanağa oturabileceğiz (olurmu canım yanak yanağa biz sevgiyi tadamadık ki, uslu ol, terbiyeli ol, hanım kız ol, ateşle barut yan yana durmaz, iffetli olacaksın -gizliden gizliye yaparsan birşey yok-.....), belki de kahvemizi yudumlarken Sartre'den bile söz edebileceğiz. Ne özgür bir ülkem varmış. Başka ülkelerde günlük, normal olan yaşantı bizde birinci haber oluyor. yurt dışında da arkadaşlara hep söylüyorum biz demokrat ve özgür bir ülkeden geliyoruz diye ama nedendir bana inanmıyor insanlar buralarda. Acaip bir milletiz. Adam gece gündüz başka kadınlarladır, kızının bir arkadaşı olduğunda vurmaya hazırdır. Gizli köşelerde, evlerde içmek sevaptır, açık ve insan gibi oturup, sosyal insan olarak içmek haramdır. Daha bu örnekler çoğaltılabilir ama burada yer kalmaz. Hükümetimiz de bizi eğitmeye, adam etmeye (!) azmetmiş. Ah şu yabancı ülkelerde Sudilerin uçaktan indikten sonra neler yaptıklarını bir görseler. Biliyorlarda bilmemezlikten geliyorlar. Açık ve kapalı toplumlar arasındaki farkta buradan kaynaklanıyor.

  tek tip - mizginsu

  beyoğlutu beyoğlu yapan onun salaş hali..insanları yaptığı gibi mekanlarıda tek tipleştiren bir hükümet ve zihniyet..çok üzücü bir durum.bizde öyle bir hale geldi ki bunada şükür demekten başka yaptığımız bir şey yok..

  Özgürleştik artık, bu iş tamam... - serseriser

  Peki sevgilimle yan yana oturabilir miyim?... Kolumu da omuzuna atabilir miyim?... Peki, yanağına bir öpücük kondurabilir miyim?... Yaşasın... Tanrım çok mutluyum, ne özgür bir ülkem var... Kaybettiğim eşeğimin nalını da buldum... Allah devlet ulularımızdan razı olsun...

  Cildirmak isten degil! - m.y.

  Sanki bu ulkenin yoneticileri bizim anne-babamiz, bugun disari cikmani yasakladim, yarin odevlerini yaparsan sinemaya gidebilirsin, ertesi gun karnen kotuyse yine yasaklarim ama kardesin cikabilir ona kanim kaynadi... isler boyle yuruyor. Hani kural, hak, hukuk, kanunlar onunde esitlik?? Bu haberi de boyle "boya binani, kap izni! lay lay lom" havasinda veren Radikal, sana da helal olsun, hic sasirtmiyorsun artik beni!

  Hayatlara Böyle Başına Buyruk Müdahaleler - Murad-IV

  Vatandaşa yüz vermeyeceksin.. sormayacaksın. AKP nin askeri dönemden aldığı bu. Yaz geliyor, kış geliyor, tıkılıyoruz yine içerilere...