Beyoğlu'nda fatura masaya geldi

Beyoğlu'nda fatura masaya geldi
Beyoğlu'nda fatura masaya geldi
10 aydır devam eden ve henüz yumuşatılan Beyoğlu'ndaki masa krizinin mekân sahiplerine faturası borç ve müşteri kaybı olarak döndü
Haber: NURİYE DOĞU / Arşivi

İSTANBUL - Beyoğlu’nda masa krizi Mis Sokak’tan çözülmeye başlarken, 10 ayı bitiren yasağın esnafa faturası ağır oldu. İşine son verilen ya da süresiz izne çıkarılan çalışanlar, sadece sinek avladığı için yapamayan ve sonunda kapanan dükkânlar, borç harç içinde çıkmaza girip kaçanlar ve hatta işle birlikte aşkta da kaybedip boşananlar... Masalarını kaybeden Beyoğlu esnafının geçen 10 ayda işlerinin yüzde 80’e yakın azaldığını belirten Beyoğlu Eğlence Yerleri Derneği (BEYDER) Başkan Yardımcısı Tahir Berrakkarasu, her ne kadar kayıtlı olmasa da 3 bine yakın kişinin ya süresiz izne çıkartıldığını ya da işten ayrıldığını söylüyor. Masa olayının tam da yaz mevsiminde üstelik sigara yasağı ile başlayan düşüş üzerine tuz biber ektiğine dikkat çeken Berrakkarasu, “Bir dönemin üç vardiya çalıştıran, müşteriye yetişemeyen işletmeleri bir anda boş kalınca çalışanlar yarı yarıya azaldı. Aralarında çok eski mekânların da olduğu onlarca işletme kapandı” diyor.

İçki firmaları da zarar etti
Bu süreçte borçlarını ödeyemeyip batan, bunun sonucunda ailesine kadar kaybeden çok sayıda esnaf arkadaşı olduğuna dikkat çeken Berrakkarasu’ya göre, kiralar da yüzde 30-40 düştü, indirime yanaşmayan mal sahipleri de kiracıları çıkarttı. Esnaf kadar alkollü içki firmalarının da Beyoğlu’ndan epey zarar ettiğini hatırlatan Berrakkarasu, “Görüştüğüm markalar da bundan şikâyetçi, çünkü fıçı bazında tüketim yarı yarıya azaldı” diyor.
Masaların Mis Sokak’ta yeniden dışarı çıkartılmasının tüm Beyoğlu esnafında beklenti yarattığını söyleyen Berrakkarasu’nun belediye ile ilgili iddiaları da şöyle: “Asmalımescit çok dar diye izin vermeyeceklerini söylüyorlar ama başta Mis Sokak’a da asla izin yoktu. Bu yüzden nasıl devam edeceğini bilmiyoruz. Ama esnaf için de sıkıntı yaratacağı kesin. Çünkü herkesin binasını boyatması mümkün değil. Kimi işletme alt katta, üst katlar daire ya da farklı ofisler. Bunları boyaya, tadilata ikna etmek zor. Zaten zar zor geçinmeye çalışan esnafta böyle bir para da yok.”
Berrakkarasu’nun Ayhan Işık Sokak’ta işletmesini bir arkadaşına devrettiği bir de mekânı var. Berrakkarasu, orada yaşanan sıkıntıyı da şöyle anlatıyor: “15 metrekarelik bir dükkân. Kapıdaki platforma 15’e yakın masa koymuştuk. 6 kişi çalışıyordu. Ancak şimdi sadece bir kişi kaldı. Kirayı da yarıya indirdim ama işletmecisi hâlâ çok zorlanıyor.”

‘Maaş veremez hale gelmiştik’
Masalarına kavuşan Mis Sokak esnafından Gazi Çıngı, şu anda tadilatta olan binası ile kapının önünde beklettiği masaları dışarı çıkartmayı bekliyor. Çıngı, 10 aydır çok zorlandıkları bir dönemden geçtiklerini belirterek, “Sokağa girip çıkanlar bile azaldı. Çalışanlarımıza maaş veremez hale gelmiştik” diyor.

bigPara.com