Beyoğlu'nun değeri artacak

İstanbul'un Beyoğlu ilçesinin AKP'li Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, "Beyoğlu'nun neredeyse tamamı antika. Dünyada neredeyse örneği yok.

İSTANBUL - İstanbul'un Beyoğlu ilçesinin AKP'li Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, "Beyoğlu'nun neredeyse tamamı antika. Dünyada neredeyse örneği yok. Üstelik bu antikanın değeri çok yüksek" dedi. Demircan, TBMM'de komisyonda görüşülmesi süren 'Eskiyen Kent Dokularının Yenilenmesi ve Kullanılması Kanun Tasarısı'nın yasalaşmasının ardından uygulayacağı 'yık-yap modeli'yle Beyoğlu'nun değerini daha da yükselteceğini söyledi. Beyoğlu'ndaki 11 bin binanın 4 bin 500'ünün 'tescilli tarihi yapı' olduğunu belirten Demircan, ilçeye bir işletmeci gözüyle baktığını vurguladı.
Demircan, şöyle konuştu: "İlçemizde 100 civarında otel, toplam 10 bin de yatak var. Bu çok yetersiz. Sayının artması için çalışıyoruz."
Bir yandan Beyoğlu'nun 'çok fazla olay oluyor' diye yansıtılmasından rahatsızlığını dile getiren Demircan, diğer taraftan da 'yapılaşmayı yönlendirici yetki' eksikliğinden yakındı. Demircan, "Elimde öyle yetki olmalı ki, ilçedeki tüm yapılaşmayı yönlendirebilmeliyim. 'Mal benim, sana ne' diyen otel olması gereken yere hastane yapmamalı."
'Beyoğlu'nu kurtarın arkadaş'
'Eskiyen Kent Dokularının Yenilenmesi ve Kullanılması Kanunu Tasarısı'nın Türkiye'deki tüm belediyelerin eline önemli güç vereceğini aktaran Demircan, şunları söyledi: "Bu tasarı kanunlaştığında belediyelerin eline çok önemli bir kamulaştırma gücü geçecek. İtiraz hakkı kolay kolay olamayacak. Dolayısıyla belediyeler, sorumlu oldukları bölgelerde kentsel dönüşümü yaratırken, yönlendirici etkilerini de gösterebilecekler."
Demircan, söz konusu yasanın çıkmasının ardından hızla harekete geçeceğini belirterek, şöyle konuştu: "Asgari 10 biner metrekarelik alanlar belirleyerek, projeler geliştireceğiz. Projeleri önce belirlediğimiz bölgenin sakinlerine götüreceğiz, 'Birleşin, yapın, olmazsa kat karşılığı verin' diyeceğiz. Kabul etmezlerse o zaman kamulaştırıp biz projeyi gerçekleştireceğiz. İlk proje ortaya çıktığında Beyoğlu'nun değerinin nasıl yükseldiğini göreceksiniz. İşte bunun bir örneği Hyyat Regency Oteli'nin yanında Tekfen'in yaptığı binalardır. Orada metrekare fiyatı 7 bin 500 dolar, Beyoğlu'nda çoğunlukla 500 dolar."
Başkan Demircan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kendilerine, "Beyoğlu'nu kurtarın arkadaş" dediğini de hatırlattı.