Bildt, Türkiye'yi öve öve bitiremiyor

Eski İsveç Başbakanı Carl Bildt, Türkiye'nin Avrupa'nın parlak, umut verici bir parçası olacağına inandığını söyledi.

İSTANBUL - Eski İsveç Başbakanı Carl Bildt, Türkiye'nin Avrupa'nın parlak, umut verici bir parçası olacağına inandığını söyledi. Eski İsveç Başbakanı Bildt, İsveçli portföy yönetim şirketi East Capital'in yatırımcıları için Türkiye'nin potansiyelini tanıtmak amacıyla İstanbul'da düzenlediği 'Güneydoğu Avrupa 2006 Zirvesi'nde bir konuşma yaptı.
Bildt, "İstanbul, yüzyıllar boyunca tüm Avrupa için politik kurumlar, kamu hizmetleri, ticaret gibi her şeyin merkezi oldu. Efes ve Bodrum, buralar nerede, Anadolu'da. O halde Avrupa'nın kalbi, merkezi de burası" dedi. Ayasofya hakkında bir sunum yapan Bildt, şunları söyledi: "Burası dünyada bir dönem kilise, bir dönem cami olmuş yegâne yer. Gelin ve bu müthiş etkileyici yeri görün. Her iki din ve kültürün bir arada yaşamış olmasına tanıklık edin." Türkiye'ye her yıl Avrupa'dan binlerce insanın geldiğini ve yabancılık çekmeden tatillerini geçirdiklerini dile getiren Bildt, "Hollandalı, Alman, İsveçliler... Gelin ve burada çok güzel günler geçirin" diye konuştu.
'Laik ve modern bir ülke'
Carl Bildt, şunları söyledi: "Ben Türkiye'nin, Avrupa'nın geleceği için, Avrupa'nın parlak, umut verici bir parçası olacağına inanıyorum. Zorluklar olsa da Avrupa'nın geleceği için esas unsur olacağını düşünüyorum. Türkiye laik, demokratik ve modern bir ülke. Avrupa Birliği ilişkileri bu bağlamda değerlendirilmeli. İstanbul, gidilecek, varılacak yerlerin tam ortasında duruyor. THY'nin reklamındaki lale demetinin tam ortasında bulunması gibi".