Bilgi güvenliği tehlikede

İnternette en yüksek güvenlik açığının ADSL bağlantılarında ortaya çıktığı, saldırıların da çoğunlukla 08.00-12.00 saatleri arasında, ağırlıklı olarak Türkiye içinden yapıldığı belirtildi.

İSTANBUL - İnternette en yüksek güvenlik açığının ADSL bağlantılarında ortaya çıktığı, saldırıların da çoğunlukla 08.00-12.00 saatleri arasında, ağırlıklı olarak Türkiye içinden yapıldığı belirtildi. Koç.net'in 2004 yılını kapsayan 'Türkiye İnternet Güvenlik' araştırma sonuçları düzenlenen bir toplantıyla açıklandı. Koç.net, bu araştırma için 800 ADSL abonesi ve 500'ün üzerinde şirketin güvenlik sistemlerini denetledi.
Araştırmaya göre şirketlerin yüzde 27'sinin bilişim sistemlerinde çok yüksek seviyede açıklar gözlendi. Bu sonuç, internete açık her üç sistemden birinde çok ciddi güvenlik açığı ihtimali olduğunu açığa çıkardı. ADSL geniş bant internet erişimlerinde şirket kullanıcılarını ve KOBİ'leri tehdit eden yüzde 70'lere varan oranda risk tespit edildi. ADSL abonelerinin yüzde 72'sinin güvenlik duvarı konfigürasyonlarında açıklar ortaya çıkarken, şirketlerin yüzde 48'inin web sunucu bilgilerinin kolaylıkla çalınabileceği tespit edildi.
Şirketlere en fazla atak yüzde 55 oranıyla çalışanların olmadığı hafta sonlarında yapılıyor. Ataklar, hafta içinde ise en çok 08.00-12.00 arasında yoğunlaşıyor. Araştırmaya göre, Türk firmaları yüzde 67 oranı ile en çok saldırıyı Türkiye içinden alıyor.