'Bilgi' küresel ağa katılıyor

Bilgi Üniversitesi, ABD ve İngiltere dahil 16 ülkeden üniversitelerin içinde yer aldığı Laureate International Universities ağına giriyor. Laureate, Bilgi'ye öğrenci bulacak ve mesleki eğitimde know-how verecek.

İSTANBUL- Türkiye'nin önde gelen vakıf üniversitelerinden İstanbul Bilgi Üniversitesi öğrenci eksikliğinin ve Silahtarağa'da yürütülmekte olan Santralİstanbul Projesi'nin yarattığı sıkıntıları aşabilmek için dünyada 215 bin öğrenciyi ve 15 bin öğretim üyesini kapsayan Laureate International Universities adında bir uluslararası üniversiteler ağına dahil oluyor. Bu adımla, ilk kez Türkiye'den bir yükseköğretim kuruluşu, başta ABD, İngiltere, İspanya, İsviçre, Hollanda, Fransa, Brezilya, Şili, Meksika ve Çin olmak üzere 16 ülkede eğitim veren 23 önde gelen üniversiteyle yakın işbirliğine giriyor.
Bilgi Üniversitesi bu çerçevede yetkinlik alanları olan iletişim, hukuk, uluslararası ilişkiler konularındaki birikiminden ağdaki üniversiteleri yararlandırırken, Türkiye'nin ihtiyacı olan mesleki eğitim, orta kademe uzman yetiştirme, yetişkin eğitimi ve yaygınlaştırılmış online eğitim konularında know-how alacak. Laureate, Bilgi'ye çeşyitli ülkelerden öğrenci bulmada da yardımcı olacak.
'Daha güçlü olacağız'
Bilgi Üniversitesi'nin stratejik işbirliği kararı aldığı ve piyasa değeri 2.5 milyar dolar olan Laureate International'ın hisse senetleri New York'un teknoloji hisselerinin işlem gördüğü borsası olan Nasdaq'ta alınıp satılıyor. Bilgi Üniversitesi'nin dahil olduğu ağdaki üniversitelerin bir kısmı Laureate'in kendi sahibi olduğu kuruluşlar. Aralarında Liverpool Üniversitesi'nin de bulunduğu bazı üniversiteler ise Lauerate'la Bilgi Üniversitesi gibi stratejik işbirliği yapıyor.
İstanbul Bilgi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Oğuz Özerden kurucusu olduğu üniversiteyi daha güçlü hale getirmek amacıyla bu kararın alındığını belirterek şöyle konuştu:
"Kurucusu olduğum üniversite Türkiye'deki ekonomik ve sosyal gelişmelere paralel olarak bu ülkedeki her kurum gibi bazı dönemlerde sıkıntılarla karşılaştı.
O dönemlerde kurucular olarak cebimizden para koyup düze çıktık. Ancak şimdi Bilgi Üniversitesi çok büyüdü. Önümüzdeki yıllarda beklediğimiz dalgalanmalara karşı güçlü ve hazırlıklı olmalıyız. Bunun için bize hem know how, hem de pazarlama alanında büyük katkıda bulunacağını düşündüğümüz bir kuruluşla stratejik işbirliğine gidiyoruz."
Özerden tüm özel üniversitelerin YÖK'ün '185 puanın altındaki öğrenciler iki yıllık üniversitelere girebilir' kararı nedeniyle öğrenci çekme açısından zorlandığını belirterek 'Bu yıl az öğrenci geldi. Gelecek yıl da karar değişmezse aynı durum söz konusu olacak. 2008 yılında ise liseler
eğitim süresinin uzaması nedeniyle mezun vermeyecek. Bu durumda öğrenci bulma açısından sıkıntıyla karşılaşacağız' dedi.
'Hisse almak istediler'
Öğrenci sıkıntısını dahil oldukları üniversiteler ağının yardımıyla aşmayı hedeflediklerini belirten Özerden bu nedenle önümüzdeki yıllarda ciddi bir pazarlama atağına kalkacaklarını söyledi. Bu arada 25-30 milyon dolara çıkması planlanan ve bir kültür-sanat merkezini bünyesinde barındıran Santralİstanbul projesinin maliyetinin de son bir yılda demir, çelik ve çimento fiyatlarındaki artış nedeniyle 40 milyon doları geçeceğinin belli olması işbirliği kararının nedenleri arasında bulunuyor.
Özerden, Lauerate'nın bundan altı-yedi ay önce Bilgi Üniversitesi'nden hisse almak için geldiğini belirterek şunları söyledi:
"Ancak kendilerine vakıf üniversitelerinin hisse satmasının mümkün olmadığını söyledik ve gittiler. Şimdi geldiler ve bize eğitimde Türkiye'nin bölgenin merkezi olduğunu anladıklarını söyleyip, işbirliği teklif ettiler. Bir süre sonra Bodrum ve Antalya'da da bir kampüs kurup daha aktif bir pazarlama yapılmasını ve üniversitenin daha uluslararası hale gelmesini düşünüyorlar."
Kurulda dört üye değişti
Anlaşmanın imzasıyla Bilgi Üniversitesi'nin sahibi olan 'Bilgi Eğitim ve Kültür Vakfı'nın sekiz kişilik kurucular kurulunda dört üye değişiyor. Lauerate'ı temsilen kurula şirketin İspanya, ABD ve Fransa'daki üniversitelerinin rektörleriyle uluslararası rektörü girdi. Kurucular kurulundaki bu değişikliğin nedeni, Nasdaq'ta kote olan Lauerate'ın ağına Bilgi Üniversitesi'nin ancak bu işlemin tamamlanması sonucu dahil olduğunun kabul edilmesi.
Lauerate bu sayede Bilgi'nin 9 bin öğrencisini 'kendi öğrencileri' arasında gösterebilecek ve yatırımcılarına büyüdüğünü kanıtlayacak. Bu da hisselerinin değerini yükseltecek. Şirket, vakıf üniversitesi olduğu için Bilgi kâr etse bile ABD şirketi temettü alamayacak. Çünkü vakıf üniversiteleri temettü dağıtmıyor. Ancak şirketin üniversiteleri, Bilgi Üniversitesi'ne hizmet verirse bunun için ücret talep edecek.
23 üniversite var
Laureate ağına dahil 23 üniversite arasında Liverpool Üniversitesi, Madrid Avrupa Üniversitesi, Walden Üniversitesi, Les Roches, Glion Institute of Higher Education (GIHE), Ecole Superieure de Commerce Exterieure (ESCE), yer alıyor. Liverpool Üniversitesi İngiltere'deki en güçlü üniversitelerden biri. Madrid Avrupa Üniversitesi özellikle mesleki alanlardaki başarılı eğitimi ile tanınıyor. ABD'deki Walden Üniversitesi ise bilgisayar üzerinden sürdürülen, (online) master ve doktora programlarında başı çeken öncü bir üniversite olarak tanınıyor.
Üç alanda yatırım geliyor
Stratejik işbirliği Laureate International Universities'ın Türkiye'de Bilgi Üniversitesi ile birlikte üç alanda yatırım yapmasını beraberinde getirecek. Bunlardan biri meslek yüksekokulları. YÖK'ün '185 puan kararı' meslek yüksekokullarını etkilemediği için üniversiteye giremeyenleri meslek yüksekokullarına çekmek için bu alana girilecek. Yani yeni dönemde Bilgi Üniversitesi damgalı çok sayıda meslek yüksek okulu görülecek. Bu arada online mesleki eğitim ve yetişkin eğitimi de yeni dönemde yatırım yapılacak üç alandan ikisini oluşturuyor. Bilgi, Lauerate ağından bu konularda alacağı hizmet için ücret ödeyecek. Özerden bu ücretin ne olacağının fizibilite aşamasında belli olacağını belirterek 'Örneğin programları kayıt yaptıran her öğrenciden belli bir royalty alınabilir' dedi.