Bilgiler yabancı ama dolandırıcılar yerli

Yabancı ülkelerin banka müşterilerinin kredi kartı bilgilerini uluslararası bir şebeke vasıtasıyla ele geçirip, bu bilgileri kredi kartına dönüştüren dolandırıcılık çetesi çökertildi.

İSTANBUL - Yabancı ülkelerin banka müşterilerinin kredi kartı bilgilerini uluslararası bir şebeke vasıtasıyla ele geçirip, bu bilgileri kredi kartına dönüştüren dolandırıcılık çetesi çökertildi.
Kredi kartı bilgilerini kendi ürettikleri kartların manyetik şeridine bilgisiyar teknolojisiyle yükleyen çete üyeleri, düzenledikleri sahte kimliklerle yüksek meblağlarda alışveriş yapıp ATM'lerden nakit para çekti. Dolandırıcılığın boyutları henüz belirlenemezken gözaltına alınan 10 kişi adliyeye sevk edildi.
İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Şube Müdürlüğü Dolandırıcılık Büro Amirliği dedektifleri bir ihbar üzerine kredi kartı dolandırıcılığı yaptıklarını belirlediği bir çeteyi takibe aldı.
Uluslararası bir şebeke vasıtasıyla yabancı bankaların müşterilerine ait kredi kartı bilgilerini temin eden çete üyeleri daha sonra bunları Türk malı kredi kartlarına dönüştürüyor.
İlk olarak kopya bir kredi kartı yapan çete üyeleri kredi kartını düzenledikleri isme uygun sahte kimlik yapıyor. Çete üyeleri daha sonra kredi kartının manyetik şerit bölümüne ellerindeki bilgileri bilgisayar ortamında yüklüyor. Bu kredi kartıyla nakit çekim yapan çete üyeleri pos makinelerinde kredi kartı bilgilerinin görünmemesinden de faydalanıp yüksek tutarlarda alışveriş yapıyor. Sadece bir kez kulanılan kredi kartları daha sonra imha ediliyor. İhbarlar üzerine çete üyelerini takibe alan dedektifler Beykoz'da dubleks bir eve operasyon düzenledi.
Entegre tesis gibi çalışan ve kart kopyalama merkezi olarak kullanılan dubleks evde suç unsurlarıyla birlikte üç kişi gözaltına alındı. Dedektiflerin eşzamanlı olarak düzenlediği diğer operasyonlarda ise yedi kişi yakalandı. Dubleks evde, yakalananların evlerinde ve yakalananların gösterdikleri adreslerde 1700 sahte kredi kartı ile sahte kredi kartı yapımında kullanılan çok sayıda cihaz ele geçirildi.
Araştırma sürüyor
İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Şube Müdürü Mustafa Aktaş, çeteyi uzun süredir takip ettiklerini belirterek, kartların nasıl yapıldığını anlattı. Aralarında V.V. ve A.Y.'nin de bulunduğu 10 kişi Mali Şube'deki sorgularının ardından Beykoz Cumhuriyet Savcılığı'na sevk edildi.