Bilgin: Ders çıkarmalıyız

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, piyasalardaki dalgalanmalarının bankaların altı aylık bilançolarına nasıl yansıyacağının haziran sonunda belli olacağını söyledi.

İSTANBUL - Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, piyasalardaki dalgalanmalarının bankaların altı aylık bilançolarına nasıl yansıyacağının haziran sonunda belli olacağını söyledi.
Paniğe gerek olmadığına işaret eden Bilgin, "Ders çıkarmamız lazım. Bankaları çok yakından izliyoruz. Oldukça sağlam istikrarlı bir bankacılık sistemine sahibiz. Şu anda herhangi bir endişemiz yok güven ve istikrar devam ettiği sürece" dedi.
Devalüasyon tartışması
Devalüasyon tartışmalarına ilişkin soruya karşılık da Başkan Tevfik Bilgin, BDDK'nın gelişmeleri yakından takip ettiğini belirterek, şöyle devam etti: "Yıllardır söylenen, yazılan çizilen, ekonomistlerin bahsettiği sıcak, soğuk para, dengeler, bilançolar, büyüklükler, ithalat ihracat rakamları... Bunların hepsinin birlikte analiz edilmesi lazım. Özellikle açıklamalarda aranan aksiyonlarda bu dengeler bilinerek özellikle kısa vadeli sermayenin, çok kısa vadeli sermayenin, küresel sermayenin, kuzunun kalbine, filin beynine, ceylanın bacaklarına sahip olduğunu hiçbirimizin unutmaması lazım. Bu kritik bir nokta."
Bankacılığın risk alma sanatı olduğunu belirtirken, dikkat edilmesi gereken temel noktanın 'açık pozisyonlar' olduğuna işaret etti. Bankaların, dalgalanmaların yaşandığı son bir haftada -9.2 milyar dolar olan açık pozisyonlarını -6.6 milyar dolara düşürdüğünü aktaran Tevfik Bilgin, BDDK'nın reel sektörün açık pozisyonunu takip etmediği yönündeki eleştirilerin anımsatılması üzerine, kurumun görevinin bankaların mali bünyesinin sağlamlığını devam ettirmek olduğunu ifade etti.
'Bankalar zarar yapacak'
Reel sektörde bir açık pozisyon bulunduğunu ifade eden Bilgin, "BDDK, bunu takip edecek son kurumdur" diye konuştu Tevfik Bilgin, BDDK'nın 2001 krizinde yaşananlardan dolayı günah keçisi ilan edildiğini kaydederek, reel sektörün açık pozisyonlarını takip etme konusunda BDDK'nın öncelikli kurum olmadığını vurguladı.
Bilgin, "Konut kredileri sabit faizli verildiği için faiz oranlarında yükseliş devam ederse, bir şekilde zamanında verilen kredilerden bankalarımız zarar yapacak. Ama analizlerimiz, bunun banka mali bünyelerine hiç etkisi olmayacağı yönünde" görüşünü aktardı.