Bilgin: Son söz bizde olmalı

BDDK Başkanı Bilgin, bankacılık yasa tasarısının IMF'nin talepleri doğrultusunda değiştirileceği iddiaları için "Son söz bu ülke insanında olmalı" dedi.

ANKARA - Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, hazırladıkları bankacılık yasa tasarısının Bakanlar Kurulu'nda IMF'nin isteği doğrultusunda değiştirileceği iddialarına karşı hazırladıkları taslağı savundu. BDDK dışında denetim mekanizması kurulmasına "Sorun denetim değil karar alma süreci. Denetimi yurtdışı ekiplerle çözeriz diyorsanız buyrun çözün" diye tepki gösteren Bilgin, değişime açık olduklarını ancak başkasının istediği yönde değişimin 'normal' olmadığını söyledi.
CNN Türk'te katıldığı programda Yiğit Bulut'un sorlarını yanıtlayan Bilgin, bankacılık yasa tasarısında denetim konusunda IMF'nin talepleri doğrultusunda değişiklik yapılacağı yönündeki iddiaları şöyle yorumladı:
"BDDK zafiyetleri ve eksiklikleri en iyi bilen kurumdur. Türk bankacılık sistemi üzerinden İmar Bankası gibi bir dozer geçti. Bu BDDK'nın üzerine yıkıldı. Eksiklerimizi gidermek için ne gerekiyorsa yaparız. Biz değişime açığız ama başkalarının istediği yönde değişimi normal olarak görmüyorum. Sorumluluk bizim sırtımızda. Bir şey olduğunda herkes kenara kaçışıyor. Dışarıdan müdahale olacaksa, buyursun o sorumluluğu o kişiler alsın. Sorunların çözümü yurt dışından bazı ekipler kurup, raporlar yazdırmak aracılığıyla olacaksa buyurun bu sorunları saptaması için bu ekiplerle çalışın, çözün."
Bilgin, Türkiye'nin denetim ve karar alma mekanizmasında ayrık tutulmasının sıkıntı yaratacağının altını çizerken, "Onlar zeki insanlar, güzel fikirler üretebilirler, deneyimlerini paylaşırız. Ama son söz her zaman bu ülkenin insanlarının olmalı" dedi.
Sorun karar alma sürecinde
Murakıpların 1988 ve 1994 yılı raporlarında "İmar Bankası'nı kapatın" uyarısında bulunduklarına dikkati çeken BDDK Başkanı Bilgin, şöyle dedi:
"Hazırlanan bu raporların gereği yerine getirilmeyip, bugüne kadar bu iş sürüncemede bırakılıp, kelle isteniyorsa bu kellenin de BDDK ve içindeki bir grubun ilan edilmesi ne derece doğrudur, takdiri size bırakıyorum.
Türkiye'deki sorunlardan biri denetim sorunudur belki bir miktar. Bunların çok büyük bir sorun olduğunu zannetmiyorum. 20 bankaya bu arkadaşların raporlarıyla el koyduysanız, bu raporlarla bu kişileri mahkemelere sevk ettiyseniz, Türkiye'de sorun denetimde değil karar alma sürecindedir." IMF'nin banka tasfiyesine karşı çıktığının hatırlatılması üzerine de Bilgin, "Bir banka eğer hastane aşamalarında, yoğun bakımda, ameliyat sonucunda yine de iyileşmiyorsa bu banka kusura bakmasın tasfiye edilmelidir" dedi.
Düşük enflasyon ortamının bankalar için yeni bir dönem olduğuna işaret eden Bilgin, "Bankalarımız kâr marjları daraldıkça daha riskli enstrümanlara yönelebilir. Bu riskin derecesi ve sınırını bankalarımızın iyi hesaplamasını istiyoruz. Bu sınırı geçerse müdahale ederiz. Müdahale serbest piyasa mekanizmasına aykırı değil. Milyonlarca mudinin hakkı içindir" diye konuştu.
'YKB anlaşması bozulmasın'
Bilgin, Koç Finansal Hizmetler'in Yapı Kredi Bankası'nı alma girişiminde grupların kendi aralarında sorunu çözdüklerini, BDDK olarak da bu anlaşmanın bozulmasını istemediklerini söyledi. Bilgin, lisans düzenlemeleri için hisselerin değişimini beklediklerini belirtirken, satış sürecine mihmandarlık yaptıklarının ve uyarılarının devam edeceğini söyledi.
Bilgin: Kartını faizine göre seç
Geçen hafta kamuoyuna açıklanan kredi kartları yasa taslağının dünyadaki örneklerinin en iyisi olacağını ve bu konuda iddialı olduklarını söyleyen BDDK Başkanı Tevfik Bilgin, "Kredi kartına neşter vurulmak zorundaydı. Kredi kartını öldürmek serbest piyasaya müdahale etmek gibi bir niyetimiz yok" dedi.
Taslakla ilgili en büyük tepkinin faiz konusunda olduğunu ifade eden Bilgin, yüksek faize müdahale olmayacağını, dünyada da böyle olduğunu belirterek öngörülen düzenlemelerle yüzde 160-180'lere ulaşan faizlerin yüzde 100'ün altına düşeceğini, ancak bunun bile yüksek olduğunu kaydetti. Bazı bankaların yüzde 50-60 düzeyinde faiz uyguladığına da işaret eden Bilgin şöyle konuştu: "Bu bankaların maliyet yapısıyla ilgili bir durum. Banka kredi kartı vermek istemiyorsa faizi yüksek tutar. Kart hamillerine tavsiyem, faiz oranlarına bakın, internet sitemizde ilan edeceğiz. Faiz oranı yüksek mi başka bir bankaya geçin. Seçici olun, bankalar arasında tercih yapsın, hizmet kalitesine baksın."