Bilgin uyardı: Sorunlu kart müşterisi artıyor

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Tevfik Bilgin, "Kredi kartlarında sorunlu müşteri, aksi iddia edilse de artıyor" dedi.

İSTANBUL - Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Tevfik Bilgin, "Kredi kartlarında sorunlu müşteri, aksi iddia edilse de artıyor" dedi.
Tüketici kredilerinin, yarısı kredi kartı olmak üzere 26 katrilyon liraya çıktığına dikkati çeken Bilgin, "Bu artışı biz yakından izledik. 'BDDK hep hasar tespit komisyonu gibi çalışıyor' yönünde eleştiriler vardı. Ancak biz hep önceden tedbir alıyoruz" diye konuştu.
BDDK Başkanı Tevfik Bilgin, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından düzenlenen Geleneksel Perşembe Toplantısı'na katıldı. Son günlerde toplumda tartışma konusu olan kredi kartlarına Kredi Kartları Kanunu taslağının bir standart getireceğini, ancak taslakta taksitli kartlarla ilgili husus bulunmadığını kaydeden Bilgin, "Bu, kârlı bir iş olmaktan çıkmak üzere. Bankalar aralarında anlaşıp önlem alamadılar. Gıda ve benzinde sanırım bir mutabakata varıldı. Biz izliyoruz, trende ve harcama büyüklüklerine göre istediğimiz zaman gerekli önlemi alırız" diye konuştu.
Reel sektöre uyarı
Reel sektörün taşıdığı açık pozisyon riskine değinen Bilgin, "Bankalarımız açık pozisyonda değil, ancak maalesef reel sektör açık pozisyonda. Buralardaki aksama, bankaların mali bünyesini etkiler" dedi. Açık pozisyonun, kesinlikle belirttikleri marjlar dışında izin vermeyecekleri ve şiddetli şekilde tavır takınacakları enstrüman olduğuna dikkati çeken BDDK Başkanı Bilgin, şunları kaydetti: "Reel sektör firmaları yabancı para borçlanarak açık pozisyona girdi. Lütfen açık pozisyonu olanlar (firmalar) bunu bir şekilde hedge etsinler (ayarlasınlar). Çünkü kurlardaki bir hareketlilik önce sizi etkiler, daha sonra da bankacılık sektörünü etkiler."
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Tevfik Bilgin, bankaların sağlıklı işleyebilmesi için kredi vermek zorunda olduğunu vurgularken, "Artık bankaların genel müdürlüklerinde, şubelerindeki bankacılar, genel müdürler çok makbul değil. En az ayda bir tane ayakkabı eskiten müdürler makbul. Sizlerin kapısını aşındırması lazım. Rekabet had safhada. Bankacılık anlayışı da değişmekte" diye konuştu. Yabancı bankaların payına ilişkin soru üzerine Tevfik Bilgin, "Bu ülkenin her zaman yabancı bankalar kadar milli bankalara da ihtiyacı var" dedi.
Tedavi dört aşamalı
Bankalar Kanunu'nda değişiklik öngören yasa taslağına değinen Bilgin, sistemin daha iyi çalışmasının amaçlandığını söyledi. Bir bankanın 'hastalandığı zaman iki aşamalı tedaviye alındığını' anlatan Bilgin, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Önce ayakta tedavi odasına bir bankayı alıp, ayakta tedavi ediyorsunuz. Eğer burada tedavi olamıyorsa, daha ağır hastaların yattığı odaya alınıyor. Eğer burada da olmuyorsa bankayı ya fona devrediyorsunuz, ya tasfiye ediyorsunuz. Taslakta tedavi aşaması dörde çıkarıldı. Hafif, biraz daha ağır, ondan biraz daha ağır ve acil ameliyat yapılması gereken hastalar... Bunlar olmadıysa dedik ki 'Bu bankada artık umut kalmamıştır ve bu banka tasfiye edilmelidir'. Son halinde fona devir eklemesi de yapıldı. Biz devletin bir kurumu olarak siyasi otoritenin kararlarına uyarız. Taslağın ilk hali bizim düşüncelerimizi yansıtıyordu."