Bilgin'den sürpriz destek

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, Turkcell hisselerinin satışı için TeliaSonera ile anlaşamayan ve Rus Alfa Group'la flört eden Çukurova Grubu'nun, son aylarda oldukça iyi niyetli davrandığını belirterek "Grubun da girişimleriyle...

İSTANBUL - Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, Turkcell hisselerinin satışı için TeliaSonera ile anlaşamayan ve Rus Alfa Group'la flört eden Çukurova Grubu'nun, son aylarda oldukça iyi niyetli davrandığını belirterek "Grubun da girişimleriyle, tüm sorunlar bir paket halinde, sizlerin de gözü önünde çözülmeye başlayacaktır" dedi.
Çukurova Grubu'nun, elindeki varlıklar itibarıyla ülkenin en değerli gruplarından biri olduğunu söyleyen Tevfik Bilgin, TeliaSonera'yla anlaşamayan Çukurova'nın borç ödemeleri konusunda kaygı taşımadığı sinyalini verdi.
Çukurova'nın elinde, Turkcell gibi çok önemli bir şirket bulunduğunu hatırlatan Bilgin, "Borç ödemek için bazen varlıklarınıza başvurabilirsiniz. Bu başvurmanın ne şekilde olacağı, hangi finansal enstrümanların kullanılacağı tabii ki sahibine aittir. Sahibi, bufinansal enstrümanları veya metotları bulur, temin ettiği parayı da ilgili otoritelere öder" diye konuştu.
İstanbul'da yapılan 23. Dünya Leasing Kongresi'ne katılan BDDK Başkanı Tevfik Bilgin, toplantıdan sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Tevfik Bilgin, Çukurova Grubu'nun bütün iyi niyetiyle borç sorununu çözmek için gayret gösterdiğini ifade etti.
Borç ödenmesi konusunda Çukurova Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ile bir görüşme yapıp yapmadığı sorusunu "Görüşmediğimi biliyorsunuz" diye yanıtlayan Bilgin, Yapı Kredi Bankası'nın sahiplik sorununun çözümüne çok önem verdiklerini vurguladı ve şöyle devam etti:
'YKB'de işler yolunda'
"Bu sahiplik sorununun çözümü, tabii ki grubun bankaya ve TMSF'ye olan borçlarının çözümüyle de paralel; ayrı düşünülemez. Bu anlamda her zaman TMSF ile irtibat halindeyiz. Ve geldiğimiz süreçte, şurası çok önemli; Çukurova Grubu özellikle son aylarda oldukça iyi niyetli davranmıştır. Bütün iyi niyetiyle kendi borç sorununu çözmek için gayret göstermektedir."
Çukurova Grubu'nun Koç Grubu ile yaptığı görüşmelerin belli bir noktaya geldiğini hatırlatan BDDK Başkanı şöyle konuştu:
"İmzalanan satış anlaşmasından sonra bizim görevimiz, BDDK olarak bu anlaşmanın bir an önce hisse değişimi aşamasına geçmesi ve sürecin tamamlanmasıdır. Bu aşamada olayları yakından izliyoruz. Şu anda bir sorun olmadığını, işlerin yolunda gittiğini söyleyebiliriz. Anlaşmanın imzalanması ve bunun deklare edilmesi dışındaki süreçler ikinci planda kalır."
'Banka leasing yapamaz'
Leasing şirketlerinin düzenleme ve denetlemesinin Hazine'nin sorumluluğunda olduğunu, ancak Meclis'te ele alınan yasa taslağı ile bu görevin BDDK'ya geçeceğini anlatan Bilgin, sektöre ilişkin ayrı bir kanun için hazırlık yaptıklarını açıkladı. Tevfik Bilgin, "Amacımız, yeni trendlere ve dünyadaki gelişmelere uyumlu düzenlemeler yapmak" diye konuştu. Bankacılıkla ilgili taslakta, bankaların faaliyetlerini tanımlarken 'bankalar, leasing faaliyetinde bulunmazlar' dediklerini anlatan Bilgin, "Biz görüşümüzü bu şekilde bildirdik.
Ama Meclis bu konuda değişiklik yapar mı, yaparsa nasıl yapar? Kendi takdirleridir" dedi.
'İslami leasing arttı'
Euromoney'nin düzenlediği '23. Dünya Leasing Kongresine başkanlık eden dünyanın önde gelen leasing firmalarından Amembal Associates Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Sudhir Amembal, dünya genelinde işletme leasing'ine doğru kayışın söz konusu olduğunu, İslami leasing'in de giderek artış gösterdiğini kaydetti.
Türkiye ve diğer bazı ülkelerde leasing ile ilgili katı düzenlemelerden ve sektörün bankacılığa benzer zihniyetle yönetildiğinden yakınan Amembal, leasing'in birçok ülkede özel sektör yatırımlarında tek basamaklı paya sahip olduğunu, bunun da sektördeki potansiyeli gösterdiğini söyledi.
Finansal Kiralama Derneği Başkanı Dursun Akbulut, Türkiye'de yapılan leasing işlemlerinin yüzde 95'inin bankaların leasing şirketlerince yapıldığını belirterek "Türkiye'de leasing, banka mevzuatına tabi olmamalı. Aksi takdirde KOBİ finansmanındaki esneklikten uzak kalacaktır" dedi.