Bilgin'e suç duyurusu

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Bilgin ailesinin Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) olan borçlarının ödenmesi için Medya Holding'i zarara uğrattıkları gerekçesiyle aralarında Dinç Bilgin ve...

ANKARA - Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Bilgin ailesinin Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) olan borçlarının ödenmesi için Medya Holding'i zarara uğrattıkları gerekçesiyle aralarında Dinç Bilgin ve Önay Şevket Bilgin'in de bulunduğu holdingin yedi yönetim kurulu üyesi hakkında suç duyurusunda bulunacağını bildirdi.
Yöneticilerin, holdingin baskı tesisi ve A-Tel'in yüzde 25'inden oluşan malvarlığını kullanarak Bilgin ailesine ait şirketlerin TMSF'ye olan borçlarını ödediklerini belirleyen SPK, asıl borçlu şirketler nezdinde alacak takibi yapılmadığını açıkladı. Holding tesislerinin kiralanması sonucu, TMSF'ye yapılan ödemelerde 25.33 trilyon liralık tutarın, holdingin TMSF'ye olan kredi borçlarından mahsup edilmediği belirlendi.
Bu nedenle Medya Holding'in TMSF'ye olan borçlarının ödenmesi konusunda yetkilendirilen Dinç Bilgin, Önay Şevket Bilgin, Birol Kaplan, Ali Cüneyt Ortan, Selim Gülmen ve Clifford Holmes Polley hakkında suç duyurusunda bulunulmasına karar verildi.
Geri ödemediler
SPK ayrıca, holdingin malvarlığını 1 Nisan 2000-31 Ekim 2000 arasında kendileri veya yakınlarının özel yolcularının finansmanı için kullanan ve 641,4 milyar liralık söz konusu bedelleri geri ödemeyen holding yöneticileri Dinç Bilgin, Önay Şevket Bilgin ve Clifford Holmes Polley hakkında suç duyurusunda bulunulmasını kararlaştırdı. SPK ilgili kişilerden bunun 2 ay içinde tahsil edilmesini istedi.