Bilgisayar geleceğin 'altın bileziği'

İSTANBUL - Intel’in, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi’nde Türkiye’nin de aralarında bulunduğu  11 ülkede 5 bin 220 ebeveynin katılımıyla gerçekleştirilen araştırması, farklı ülkelerdeki ailelerin çocuklarının bilgisayar kullanımına yönelik görüş ve beklentileriyle ilgili ilginç ipuçları veriyor.
Araştırmaya göre, Türk aileler, çocuklarının gelişiminde bilgisayar kullanımının önemli yer tuttuğunu ve bilgisayar kullanmayı bilmenin, gelecekte çocuklarının iş sahibi olmasında önemli rol üstleneceğini düşünüyor. 11 ülkede ebeveynlerin yüzde 98’i bilgisayar yetkinliğinin önemli bir beceri olduğuna inanırken, yüzde 50’si de bilgisayarın büyüme sürecinde ‘kesinlikle gerekli’ olduğunu belirtiyor.  Intel’in araştırması, Türkler’in bilgisayarı çocuklarının gelecekteki altın bileziği olarak gördüğünü gözler önüne seriyor. Türk aileleri, iyi bilgisayar kullanmayı bilmenin çocuklarının gelecekteki iş hayatını ciddi ölçüde etkileyeceğine inanıyor. 

En çok eğlence amaçlı kullanılıyor
Araştırmaya katılan ebeveynlerin yanıtları, çocukların tüm ülkelerde bilgisayarı en çok eğlence amaçlı (yüzde 34) kullandığını gösteriyor. Eğlenceyi eğitim amaçlı kullanım (yüzde 27) takip ediyor. Türkiye’de kullanım amaçlarında eğlencenin yüzde 35, ödevlerin yüzde 28 olduğu görülüyor. (Radikal)