Bilgisayarı 'dizüstü' sırtladı

Bilgisayarı 'dizüstü' sırtladı
Bilgisayarı 'dizüstü' sırtladı

Dizüstü bilgisayar pazarında yaşanan ciddi büyümeyle sektörün adetsel bazda satışlarını bu yıl yüzde 20 artışla tamamlaması bekleniyor.

Okulların açılmasıyla artışa geçmesi beklenen bilgisayar satışlarında 'dizüstü' itici güç oldu. Bu yıl satışların geçen yıla göre yüzde 20 artması bekleniyor

İSTANBUL - Geçen yılki vergi indirimiyle satışları artan ancak bu yılın başından itibaren yavaşlayan bilgisayar satışları dizüstü bilgisayar satışlarıyla yeniden canlanıyor. Okulların kapanmasıyla yükselişe geçen satışların temmuz ayında çıkış trendini koruması önümüzdeki aylar için beklentiyi arttırdı.
Okulların açılma sezonunun gelmesiyle beraber bilgisayarlara yönelik kampanyaların artması da bilişim teknolojileri (IT) sektörünün durgunluğunu üzerinden atmasına neden olacak. 22 perakende zincirinden yapılan satışların doğrudan ve haftalık olarak raporlandığı ‘Weekly Monitor’ verilerine göre 2009 başından beri en yüksek satışlar bu yılın eylül ayında görüldü. Hatta bayramı takip eden haftada 20 binin üzerinde dizüstü bilgisayar satılarak rekor kırıldı.

Araştırma şirketi GfK Türkiye Bilgisayar Sektör Raporu’nu açıkladı. Rapora göre önümüzdeki dönemlerde yüksek mobiliteye imkân sağlayan cihazlar yine revaçta olacak. Akıllı cep telefonu ve cep bilgisayarları da Avrupa’da piyasaya sürülür sürülmez yüksek satış adetlerine ulaşıyor. Yeni teknolojilerin çabuk benimsendiği Türkiye’de de bu ürünlerin bundan sonraki süreçte daha çok ilgi görmesi bekleniyor.
Raporda tüm bu gelişmelerle dizüstü bilgisayar pazarında son çeyrekte 2010’un başında yaşanan kötü gidişi unutturacak büyümeler yaşanacağı belirtiliyor. Eylül seviyesinde olmasa bile eğer son çeyrekte yüksek satışlar yakalanırsa, adetsel olarak dizüstü bilgisayar pazarının 2010’u geçen yıla göre yüzde 20 artışla kapatması bekleniyor.

Dizüstünün payı yüzde 68
GfK Türkiye’nin raporuna göre ilk sekiz ayda IT sektörü cirosal olarak yüzde 7.2 büyüdü. IT sektöründeki gibi 2009’da KDV indiriminin olmadığı tüketici elektroniği, telekom gibi diğer sektörlerde 2010’da çift haneli büyümeler yakalandı. Büyümedeki itici güç dizüstü bilgisayarlar oldu. Tüketici tercihlerini notebooklar, netbooklar gibi mobil ürünlerden yana kullandıkça satışlar içinde dizüstünün payı Ocak-Ağustos 2010 döneminde yüzde 68.3’e çıktı.

Yeni trend küçükler!
Türkiye’de olduğu gibi Avrupa’da da en önemli trend mobilite oldu. Artık bilgisayar alınırken masaüstü bilgisayarlar, geniş ekranlı veya küçük ekranlı dizüstü bilgisayarlar, tablet bilgisayarlar veya netbooklar gibi geniş bir yelpazeden tercih yapılıyor.
Son dönemde tüm bu trendlerin sonucu 2010 yılında Avrupa’da büyüyen ürünler, iPad gibi mobil internet araçları, hepsi bir arada bilgisayarlar, e-readers (elektronik kitap okuyucuları) ve netbooklar oldu. (Radikal)


  ETİKETLER:

  İnternet

  ,

  Türkiye

  ,

  İstanbul

  ,

  kitap