Bilim dünyası net: Bir hayal

Dönergeci anlayan yok

Kaynaksız enerji üreten Türk icadı 'Erke Dönergeci'ni bilim dünyası ciddiye almadı: "Anlatıldığı kadarıyla, böyle bir şey imkânsız, temel fizik yasalarına aykırı." Erke şirketiyse tanıtımlarına devam ediyor.

İSTANBUL - Üzerinde 14 yıldır çalışıldığı iddia edilen 'enerji tüketmeden enerji üreten Türk buluşu Erke dönergeci' önceki gün 'emekli generallerin eşliğinde' kamuoyunun önüne çıkmıştı. Dünkü gazetelere icat edildiği söylenen ve hakkında başka hiçbir bilgi verilmeyen 'alet'le ilgili haberlerden çok toplantıya katılan eski Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş gibi birçok isim daha fazla konu oldu. Çünkü Erke dönergeci hakkında verilen bir cümlelik bilgiyle aletin hiçbir bilimsel açıklamasının olmadığı açıkça görülüyordu. Şirketin kamuoyu önüne çıkmayan yöneticileri ve 29 Ekim tarihinden beri gazetelere verilen tam sayfa ilanların finansmanının nasıl sağlandığı da ayrı bir 'sır' olarak kaldı.
İlan gideri 1 milyon YTL
Ankara'da TOBB ile Türkiye Kalkınma Bankası (TKB) arasındaki 'teknik işbirliği protokolü'nün imza törenine katılan toplantı sonrası Erke şirketinin bulduğu elektrik üretim yöntemini değerlendirmesi istenen Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, ABD'de alınan patentlerin yüzde 90'ının uygulanamadığını, her yeni arayışın önemli olduğun, ancak her buluşun ekonomik değer ifade etmediğini anlattıktan sonra, bu buluşların teknoloji olup olmadığını zamanın göstereceğini söyledi.
Enerji Bakanı Hilmi Güler de MÜSİAD toplantısı sonrası gazetecilerin, yakıt gerektirmeden enerji ürettiği belirtilen Erke'ye ilişkin sorusu üzerine, gülerek "Şimdi, olmayacak diye bir şey yok. O kadar söyleyebilirim. Bu tip şeylere biz başından beri tabii ki ilgi duyuyoruz. Ancak projeyi incelemeden bir şey söylemem yanlış olur" karşılığını verdi.
Erke'nin 29 Ekim'den buyana gazetelere yaklaşık 1 trilyon liralık ilan verdiği hesaplanıyor. İlanlarında 'Erke bilimsel düşüncenin gücü' sloganı dışında birde 'www.erketurk.com' internet adresi dışında hiçbir bilgi vermeyen şirket, dünden itibaren internet sitesini de yayına soktu. Düne kadar site boştu.
İnternet sitesi de detaysız
İnternet sitesinde Erke'nin ilkelerinden şöyle söz ediliyor: "Ana ilkelerimiz, bağımsızlık, bilimsel düşünce yapısı, araştırmacılık, evrensellik ve barıştır. Hakikat şimşeği fikirlerin çatışmasından doğar. Bağımsızlık temeline dayanan bilimsel düşünce yapısı ile ortaya çıkan gerçek araştırmacılık, toplumun bir bütün olduğunu gösterdiğinden, evrensellik ve barış hedefine ulaşılır..."
Erke özgeçmişi bölümünde ise, "Erke Erke Araştırmaları ve Mühendislik A.Ş. 10 Ocak 1992'de yüzde 100 Türk sermayesiyle kurulmuş bilimsel araştırmalar yapan ticari bir kurumdur. Kuruluşundan bugüne, insanlığa faydalı konularda bilimsel araştırmalar yapmıştır. Halen ilkelerinden taviz vermeden, kurumsal yapısını ön planda tutarak bilimsel araştırma çalışmalarına devam etmektedir" deniliyor.
Bir mucit de Denizli'den
Denizli'de Gül Fırın Ekmek Fabrikası'nın sahiplerinden lise mezunu Fahri Akan, dizel, benzin ya da doğalgaz gibi herhangi bir yakıta ihtiyaç duymadan, kesintisiz ve bağımsız enerji üretebilen makine icat ettiğini öne sürdü. Akan geliştirdiği dışarıdan herhangi bir enerji kullanımı olmaksızın bağımsız ve kesintisiz elektrik üreten cihazı Denizli kamuoyuyla eylül ayında paylaştığını belirterek 'Erke benim söylemlerimi tekrarladı, ama ortada cihaz yok' dedi.Yavuz paşa: Erke iki taraflı bir açmaz
Emekli Orgeneral Kemal Yavuz, Erke'nin toplantısına kendisinin ve arkadaşlarının birbirinden habersiz, sadece davetli olarak katıldığını açıkladı. Yavuz, hem kendisinin hem de toplantıya katılan diğer emekli orgeneral arkadaşlarının söz konusu elektrik makinesi konusuyla ilgili kişisel katkısının ya da yönlendirmesinin 'asla' söz konusu olmadığını vurguladı. Yavuz, "Ben davet edildim ve gittim. Diğer katılımcılar hakkında bilgim yoktu. Hatta oraya gidip de arkadaşlarımı gördüğümde çok şaşırdım ve sizin burada ne işiniz var diye sordum. Onlar da bana aynı soruyu sordular" dedi. Söz konusu keşfin mevcut bilimsel bilgilerle mümkün olmadığını belirten Yavuz, enerji üretimi için mutlaka bir kaynağa ihtiyaç olduğunu hatırlattı. Yavuz, günümüzdeki bütün mücadelelerin enerjiden kaynaklandığını ve bu iddianın gerçek olması durumunda ise bu mücadelelerin ortadan kalkacağına işaret etti. Şirketin söz konusu keşfi 2007'de tanıtacaklarını söylemesinin çok ilginç bulduğunu söyleyen Yavuz, "Bu yolla kimseden de para toplanamayacağına göre bu balonu şişirmelerindeki menfaatleri ne olabilir. Çok ilginç" dedi. Yavuz, "Garip bir durumla karşı karşıyayız. O ümidin gerçekleşmesini istiyoruz. Ama iki taraflı bir açmaz bu" diye konuştu.


Rönesanstan beri hep iddia edildi
Prof. Dr. Metin Arık (Boğaziçi Üniversitesi Fizik): Böyle bir şey mümkün değil. Çünkü enerji korunumu yasasına göre enerjinin muhakkak bir yerden gelmesi gerekir. Kuvvet makinesi tarihsel olarak rönesanstan bu yana hep iddia edildi. Bu çalışmanın da bir sonuç doğurmayacağına eminim.
Prof. Dr. Taner Derbentli (İTÜ Makina): Sözü edilen dışardan enerji almadan sürekli güç üreten bir makina. Bu termodinamiğe tamamen aykırı. Dışardan enerji vermeden kesinlikle elektrik üretilemez. Tanıtımında maddenin atalet özelliğinden yararlanıldığı söylendi. Atalet enerjisi yoktur, sadece madde ataleti vardır.
Prof. Dr. Atilla Aydınlı (Bilkent Üniversitesi Fizik): Çok fazla bilgi verilmemiş. Anlatıldığı kadarıyla böyle bir şey mümkün değil. Çünkü doğadaki en temele kanun, Enerjinin Korunumu Kanunu'na aykırı.
Doç. Dr. Murat Ali Güler (ODTÜ Fizik): Bir enerji kullanmadan, bir mekanik elde ediyorlarsa büyük bir buluş olur. Ama şu anlatılan haliyle bilim kurgu gibi geldi. Sonuçta enerjinin korunumu vardır. Makinanın çalışma sistemini anlamak lazım.
Prof. Dr. Fatma Tepehan (İTÜ Fizik): Açıklamadıkları için tam olarak sistemi şu an bilmiyoruz. Ancak enerji olmadan bir kuvvet makinesi mümkün değil. Bu en temel yasalardan biri olan 'enerji korunumu kanunu'na aykırı.