Bilirkişiden THY'ye grev kırıcı belgesi!

Bilirkişiden THY'ye grev kırıcı belgesi!
Bilirkişiden THY'ye grev kırıcı belgesi!
Türk Hava Yolları'nın (THY) Hava-İş Sendikası'nın 15.05.2013 tarihinde uygulamaya başladığı grevde grev kırıcı işlemler yaptığı mahkemece atanan bilirkişi raporu ile belgelendi.

Radikal.com.tr - Hava Sendikası’ndan yapılan açıklamada, 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanununun “İşçi alma ve başka işte çalışma yasağı” başlıklı 68. Maddesi ile düzenlenen hükmünün; “İşveren, kanuni bir grev veya lokavt süresince, 67’nci madde hükmü gereğince iş sözleşmeleri askıda kalan işçilerin yerine, sürekli ya da geçici olarak başka işçi alamaz veya başkalarını çalıştıramaz” düzenlendiği belirtilerek, “Ancak THY A.O işletmesi tüm iş yerlerinde 15.05.2013 tarihinde uygulanmak üzere, Hava-İş tarafından karar alınarak uygulamaya konulan kanuni grev sürecinde yasa maddesine aykırı olarak, grev uygulamasına katılan işçilerin yerine, şirketteki greve katılmayan bir kısım işçileri, şirketle organik bağı olan diğer hava yolu şirketi personelini ve dışarıdan getirdiği yeni işçileri, sürekli ya da geçici olarak çalıştırdı” denildi.

Hukuk müşavirliğinin İstanbul 1. İş Mahkemesi'nde yürütülen delil tespiti işlemleri sona erdiği ifade edilen açıklamada şöyle denildi; “Bu kapsamda düzenlenen bilirkişi raporu ile; Yasa gereği grevde çalışan işçilerin grevde üretimde kullanıldığı, greve çıkan işçilerin yerine başka işçilerle işin yürütüldüğü, grev esnasında yasak olmasına rağmen grevdeki işçilerin işlerini yaptırmak üzere yeni işçi alındığı tespit edilmiştir. Bu delil tespiti sonrası bu yasaya aykırılıkların önlenmesi için hukuk müşavirliğimiz sataşmanın önlenmesi ve yasadışı işlemlerin sona erdirilmesi için tedbir kararı alınması için dava işlemlerine başlamıştır.”

bigPara.com

  ETİKETLER:

  İstanbul

  ,

  THY

  ,

  hava iş

  ,

  Hava

  ,

  hukuk

  ,