Bilişim 10 yılda yüzde 223 büyüdü Bimeks yüzde 26 bin ile rekor kırdı

Bilişim 10 yılda yüzde 223 büyüdü Bimeks yüzde 26 bin ile rekor kırdı
Bilişim 10 yılda yüzde 223 büyüdü Bimeks yüzde 26 bin ile rekor kırdı

Bilişim sektöründen üst düzey yöneticilerin yoğun katılım gösterdiği tören Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve BTK Başkanı Tayfun Acarer?in katılımıyla İstanbul Teknik Üniversitesi?nde yapıldı

Son 10 yılda yüzde 223 büyüyen bilişim pazarı 28.1 milyar dolar ciroya ulaştı. 2009 beklentilerine bakıldığında ise bilişim pazarının yüzde 6.3 daralacağı ve cironun 26.3 milyar dolar olacağı öngörülüyor. Geçen yıl ciroda ilk 500 şirket listesinde ilk sırayı yaklaşık 10.2 milyar TL gelirle Türk Telekom aldı

Bilişimde top 10
1. Türk Telekom
2. Turkcell
3. Vodafone
4. Avea
5. KVK
6. Genpa
7. İndeks Bilgisayar
8. Hewlett-Packard
9. Teknosa
10. Digitürk


İSTANBUL - ‘İlk 500 Bilişim Şirketi Araştırması’na göre, 2008 yılında, satış gelirlerine göre sıralamada birinciliği Türk Telekom alırken, onu Turkcell, Vodafone, Avea ve KVK izledi. İnterpromedya tarafından bu yıl 10’uncusu hazırlanan araştırmanın sonuçları, İTÜ Maslak Kampusu Süleyman Demirel Kültür Merkezinde düzenlenen törenle açıklandı.

TT’den 10.2 milyar TL
Buna göre, satış gelirlerine göre belirlenen ilk 500 şirket listesinde ilk sırayı yaklaşık 10.2 milyar TL gelirle Türk Telekom aldı. İkinci sıraya yerleşen Turkcell’in geliri yaklaşık 8.8 milyar TL, Vodafone’un geliri 2.7 milyar TL, Avea’nın geliri 2.1 milyar TL, KVK’nın geliri ise 2 milyar TL seviyesinde gerçekleşti.
Araştırmanın 10’uncu yılı nedeniyle açıklanan ‘son 10 yılda en fazla büyüyen bilişim şirketi’ yüzde 26 bin’lik rekor bir büyümeye imza atan Bimeks oldu. İlk 10’da yer alan diğer şirketler ise, sırasıyla Gen-Pa, Indeks Bilgisayak, Hewlett-Packard, TeknoSA ve Digiturk oldu. 

Türkiye yüzde 7 büyüdü
Ayrıca son yılda en fazla büyüyen bilişim şirketi ödülüne Helyum, son üç yılda en iyi performans gösteren bilişim şirketi ödülüne Garaj Mobil layık görüldü. Törende, yazılım, donanım, hizmet ve özel bölüm altında toplam 53 kategorinin birincilerine de ödülleri verildi.
Bilişim sektöründen üst düzey yöneticilerin yoğun katılım gösterdiği tören Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve BTK Başkanı Tayfun Acarer’in katılımıyla yapıldı. Araştırma sonuçlarına göre Türkiye bilişim pazarının 2007’ye oranla yüzde 9 oranında büyüdüğü ve toplam pazar büyüklüğünün 28 milyar doların üzerine çıktığı görüldü. 

Spam araştırması yapıldı
Acarer, sektörün gelişmesinin önündeki risklere de değinerek, Türkiye’de bir günde 1.9 milyar spam e-posta gönderildiğini, TTnet’le başlattıkları bir çalışmada bu konuda önemli sonuçlar elde ettiklerini ve sonuçları, çalışmanın tamamlanacağı ağustos ayı sonunda açıklayacaklarını anlattı. 

E imzaya destek yok
Elektronik imza konusunda baştan beri çok mücadele verdiklerini ifade eden Acarer, “Ama maalesef tüm kamu kuruluşlarından bu konuda yeterli desteği göremiyoruz. Özellikle finans sektörü desteklemezse, e-imzanın yaygınlaşması çok zordur” dedi. Bunların dışında sektörün vergi sorununa ilişkin düzenlemelerin yapılması için aşağıdan sağlıklı veri akışının önemine dikkati çeken Acarer, internet reklamı konusunda büyüyen bir pastaya karşın herhangi bir düzenleme bulunmadığını, ayrıca bir diğer sorun olan yargı konusunda bilişim mahkemelerinin mutlaka kurulması gerektiğini anlattı.

Yazılım iyi gidiyor
Verilen bilgiye göre, btyümesiyle dikkat çeken Türk yazılım sektörü pazarın üzerinde bir performans göstererek yılı yüzde 18’lik bir büyüme ile kapattı. 1.5 milyar dolar ciroya ulaşan yazılım sektörü toplam pazar içindeki payını ise 5.3’e yükseltti. Yüzde 13.5 oranında büyüyen hizmet pazarı ise 2 milyar doların üzerinde ciroya ulaşarak toplam pazar içindeki payını 7.2’ye çıkardı. Pazarın iki ana bileşenlerinden Bilgi Teknolojileri pazarı 2007’yi 7.4 milyar dolar ciro ve yüzde 10.6 büyüme, İletişim Teknolojileri pazarı ise 20.7 milyar dolar ciro ve 8.4’lük bir büyüme ile kapattı.

Pazar bu yıl 6.3 daralacak
Son 10 yılda yüzde 223 büyüyen bilişim pazarı 28.1 milyar dolar ciroya ulaştı. Son 10 yılda Bilgi Teknolojileri’nin yüzde 224, İletişim Teknolojileri’nin ise yüzde 223.7 oranıyla benzer bir büyüme elde ettiği dikkat çekti. 2009’da beklentilerine bakıldığında ise bilişim pazarının yüzde 6.3 daralacağı ve cirosunun 26.3 milyar dolar olacağı öngörülüyor. İnterpromedya Yürütme Kurulu Başkanı Ruşen Yaykın, “1998 yılında 8.7 milyar dolar büyüklüğe sahip olan sektörümüz, geçen 10 yıl içinde yüzde 223 büyüyerek, 2008 yılında 28.1 milyar dolar büyüklüğe ulaştı. Bu dönem içinde sektörümüz sadece 2001 yılında 2000 yılına oranla yüzde 31 düşüş göstermiş ve 1998 seviyesine inmişti. Ama yine de yıllık ortalama büyüme oranı yüzde 10 olmuştu. Yaykın, “2009 için yüzde 6 oranında bir düşüş öngörüyoruz. En fazla düşüşün ise yüzde 20 ile bilgi teknolojileri donanımında gerçekleşmesini, yazılım ve hizmetler sektöründe ise yüzde 7 büyüme bekliyoruz” dedi. (Radikal)

Yıldırım: RTÜK ile BTK birleştirilecek
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, “Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) kuruluşlarının birleştirilmesi, burada tek bir düzenleyici kurumun oluşturulması önümüzdeki orta vadede kaçınılmaz gibi görünüyor.
Sektörün sağlıklı büyümesi için buna hazırlıklı olmamız lazım” dedi. Yıldırım, küresel mali krizden etkilenmeyen tek sektörün bilişim olduğunu söyledi. Sektörün gelişmesi için bilişim otoyolların hazırlanmasının da önemine işaret eden Yıldırım, Türkiye’de son beş-altı yılda altyapıya yapılan yatırımla Avrupa’da yedi, dünyada 13. sıraya gelindiğini söyledi. Yıldırım, bilişim alanında yapılan yatırımın 2008 yılında 4 milyar TL’nin üzerinde gerçekleştiğini, yatırım gelir oranın yüzde 25 civarında bulunduğunu, internet abone sayısının yüzde 30 artış gösterdiğini anlattı.
Sektörün kendilerine verdiği iletişimin lokomotifi olma görevini kabul ettiklerini söyleyen Yıldırım, “Bunun yakıtını sizler veriyorsunuz. Türkiye’de iletişim vergileri bu işin yakıtıdır” dedi. 

3.9 milyon kişi numara taşıdı
Numara taşınabilirliğinde 3.9 milyon kişinin bu hizmetten faydalandığını ifade eden Yıldırım, kapsama alanı konusunda ise “İşletmelerden ricam, şu memleketin her tarafını kapsayın, yoksa vatandaş her gün bana selam gönderiyor. O selamı da aynen size iade ederim” diye konuştu.
Yıldırım, vatandaşlık numarası verildiğinde bütün bilgilerin bu numara altında toplanması gerektiğini dile getirerek, “Bu yönde çok ciddi bir çalışma başlatıyoruz. İyi hal kâğıdı ya da sabıka kaydı... Vatandaş gidip almayacak, bilgisayardan ya da telefondan girecek oradan iyi hal kağıdını alacak. Veya bir sonraki adımda vatandaş numarasını girecek, bütün işlemler kendiliğinden hallolacak, sadece sonucu alacak. Bilgi toplumundan ben bunu anlıyorum” dedi.