Bilişimcilere ortak çatı

Bilgi teknolojileri alanında faaliyet gösteren yüzde 100 Türk sermayeli sekiz şirket, stratejik işbirliği yaparak güçlerini 'Platform 360' adı altında birleştirdiler.

İSTANBUL - Bilgi teknolojileri alanında faaliyet gösteren yüzde 100 Türk sermayeli sekiz şirket, stratejik işbirliği yaparak güçlerini 'Platform 360' adı altında birleştirdiler. Platform 360 çatısı altında, GVZ, Infotech, KoçSistem, Mobilera, Netsis, Obase, Prizma ve Soft şirketleri yer alıyor.
Ortaklarının bin çalışanı ve 170 milyon doların üzerinde cirosu bulunan Platform 360, ulusal ya da uluslararası pazarda faaliyet gösteren her sektördeki müşterisinin tüm bilgi sistemleri ihtiyaçlarını tek noktadan karşılamayı hedefliyor. Platform 360'un ihracatta hedeflediği öncelikli ülkeler arasında Rusya, Kazakistan, Azerbaycan, Ukrayna, İran, Suudi Arabistan, Mısır, İsrail, Bulgaristan, Romanya, Yunanistan, Hollanda, KKTC, Afrika ülkeleri ve ABD yer alıyor.
Platform 360'ın tanıtım toplantısında konuşan KoçSistem Bilgi ve İletişim Hizmetleri Genel Müdürü Gökhan Akça, ekonomik ve siyasi istikrarla birlikte esen iyimser havanın bilişim sektörüne de olumlu yansıdığını söyledi. Akça, Türkiye bilgi teknolojileri pazarı hacminin de 2.2 milyar dolardan 2.7 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşmasının öngörüldüğünü belirtti.
Türkiye'nin yaklaşık 25 milyon dolar olan bilişim ihracatına 3 yıl içinde 100 milyon dolarlık katkı sağlamayı hedeflediklerini belirten Akça, Türkiye'de bilişim sektörünün turizm gelirleri kadar büyük bir potansiyele sahip olduğunu aktardı. İrlanda, İsrail, Hindistan ve yeni yüzyılın kahvesi olarak adlandırılan Kostarika'da bilişim sektörünün stratejik konumda olduğunu anlatan Akça, bu ülkeler gibi Türkiye'nin de bilişimi ulusal stratejik sektör ilan edebileceğini vurguladı.
Hedef 500 milyon dolar
"Bilişimle kalkınma yolunu seçebiliriz" diyen Akça, entelektüel sermaye ihracının sağlayacağı rekabet avantajıyla üç yılda 300-500 milyon dolar ihracat karşılığında döviz girdisi sağlanabileceğini ifade etti.