Bilişimde 'kullandığın kadar öde' dönemi

Bilişimde 'kullandığın kadar öde' dönemi
Bilişimde 'kullandığın kadar öde' dönemi

Tayyar Bacak (solda) ve Çağlayan Arkan yazılım kiralaması dönemini başlattıklarını açıkladı. FOTOĞRAF: HASAN ARSLAN / AA

İSTANBUL - Microsoft Türkiye Genel Müdürü Çağlayan Arkan,  Anadolu Grubu’nun bilişim şirketi Anadolu Bilişim Hizmetleri (ABH) ve Microsoft’un dünya çapında önemli bir anlaşmaya imza attığını belirtti.
Microsoft’un dünyada sadece 30 veri merkeziyle yaptığı Software Services (Yazılım Hizmetler) Incubation Center iş ortaklığını Türkiye’de ABH ile gerçekleştirmeye karar verdiğini dile getiren Arkan, artık firmaların yazılım lisansını satın alarak kullanma zorunluluğunun ortadan kalktığını söyledi. Anadolu Bilişim Hizmetleri Genel Müdürü Tayyar Bacak ise ‘kullandığın kadar öde’ yöntemiyle yazılımları kiralayabilecek olan firmaların, bu uygulama sayesinde ekonomik krizde büyük bir avantaj elde ederek bilişim sistemlerine sahip olacaklarını söyledi. Bacak, Türkiye’de kiralanabilecek yazılımların oluşabilmesi için ABH, Microsoft’un çözüm ortaklarına Software Services (Yazılım Hizmetler) Incubation Center şapkası ile teknoloji ve danışmanlık konularında destek vereceğini ifade ederek, şunları söyledi:
“Bu sayede özellikle bu ekonomik kriz ortamında firmalar istedikleri bilişim kaynaklarına kolaylıkla ulaşabilecekler. Teknoloji kullanmak isteyen, teknoloji ihtiyacı içerisinde olan firmalar bundan böyle bu konuda yatırım ve insan kaynağı bulmakta zorluk yaşamayacaklar. Çünkü bu servisi Software Services (Yazılım Hizmetler) Incubation Center anlaşması sayesinde kiralayabilecek.” (aa)