Bilişimde telif kavgası

Bilişimde telif kavgası
Bilişimde telif kavgası
Bilişim devlerinin üssü Silikon Vadisi'nde onlarca şirket patent yüzünden birbiriyle davalık. En çok mahkemeye giden Apple.

İSTANBUL - Küresel bilişim şirketlerinin toplandığı ABD’nin California Eyaleti’nde kurulu Silikon Vadisi’nde dava furyası esiyor. Bilişim teknolojisi geliştikçe, yeni ürünler çıktıkça birbirine patent davası açan şirketlerin sayısı da artıyor. Davalarda başı çekenler Google, Twitter, Microsoft, Apple, Sony ve LG gibi devler. Vadinin son ayların parlak şirketi Apple, mahkeme salonlarına da en sık giden şirket. Windows, bazı fonksiyonları kopyaladığından dolayı Google’ı suçluyor. Küçük şirketler ise teknoloji devlerinin patentlerini izinsiz kullandıkları gerekçesiyle dava ediliyor.

‘Alt-tab’ davası
Microsoft, Barnes&Noble’ın ürettiği Google’ın Android işletim sistemini kullanan Nook Color e- kitap okuyucusuna patent ihlali suçlamasıyla dava açtı. Cihazın Microsoft patenti olan farklı pencereler arasına geçişi sağlayan alt-tab özelliği mahkemeye taşındı. Google ise bu girişimin yapılacak inovasyonları engellediğini açıkladı.

‘App Store’ kavgası
Apple’ın ‘App Store’u markalaştırmak istemesi Microsoft olmak üzere birkaç firmanın tepkisini çekti. Microsoft, mahkemeye başvurarak ‘App Store’un markalaştırılmaması gerektiğini savundu. Apple da, Amazon’un e-kitap okuyucusu için açtığı online mağazasının isminden dolayı dava açmaya hazırlanıyor.

Blu-Ray cezası
En çok ses getiren patent kavgası LG’nin Sony’ye karşı açmış olduğu Blu-Ray oldu. Bu davayı Sony kaybedip, LG yaklaşık 300 bin adet PlayStation 3 satışına engel olmuştu. Buna karşılık veren Sony ise LG’yi 130 bin euroluk bir cezaya çarptırdı.

Kod kopyalama
Açık ve entegre işletme yazılım ve donanım sistemlerini sunan yazılım şirketi Oracle, geçen ağustos ayında android işletim sisteminin bazı kodlarının diğer bir mobil işletim sistemi olan Java’dan çalındığını iddia etti. Şirket, kopyalanan kodların kendi telif ve patent haklarını çiğnediğini iddia ediyor.

Bildirim sorunu
Sosyal paylaşım sitesi Twitter’ın adı da patent davalarında geçiyor. Kitle bildirim sistemleri hizmeti veren teknoloji şirketi TechRadium, Twitter’a bu alanda telif ve patent davası açtı. TechRadium yazılımı olan IRIS adındaki sistem bir grubun ses, yazı ve e-mail olarak takip edilmesini sağlıyor.

‘Elma’ kimin?
Apple Inc. ile ünlü müzik grubu Beatles’ın şirketi Apple Corp. arasındaki dava 1980’li yıllarda başladı. İlk karar 2006’da Apple Inc. lehine verildi. Geçen aralıkta kavga bitip, Beatles şarkılarının iTunes’da satışına başlanmıştı. Ancak Apple, ‘elma’ şekli için patent başvurusu yaptı ve yeni davanın kapısını açtı.

bigPara.com