Bilişime 'yabancı' dopingi

Gelecek yıl bilişim sektörünün gündemini yabancılar belirleyecek. Türk Telekom, Telsim, Erdemir'in özel sektöre satışının gerçekleşmesi halinde sektörün ciddi bir ivme kazanacağına dikkat çeken Oracle Genel Müdür Yardımcısı Gürhan Kalelioğlu...
Haber: HALE TÜZÜN / Arşivi

İSTANBUL - Gelecek yıl bilişim sektörünün gündemini yabancılar belirleyecek. Türk Telekom, Telsim, Erdemir'in özel sektöre satışının gerçekleşmesi halinde sektörün ciddi bir ivme kazanacağına dikkat çeken Oracle Genel Müdür Yardımcısı Gürhan Kalelioğlu, "Telsim, Türk Telekom gibi önemli şirketleri kimlerin alacağı çok önemli. Çünkü yabancı yatırımcıların gelmesi sektörümüze lokomotiflik yapacak. Hem donanım hem de yazılım tarafında önemli hareket bekliyoruz. Ayrıca Türk bankalara yabancıların ilgisi de sektöre ivme kazandıracak" diye konuştu. Bu savı destekleyen en önemli örneğin 2001 krizinde yaşananlar olduğunu söyleyen Kalelioğlu, şunları söyledi:
"Bizim en 'debdebeli yılımız' 2001'-di. Ekonomik krizin yaşandığı bu tarihte biz krizin etkisini dokuz ay geç hissettik. Çünkü o dönemde Telecom Italia Mobile (TIM), Aria'yla GSM sektöründe yatırım yaptığı için bilişimde önemli bir gelir artışı yaşandı ve krizin etkileri geç hissedildi."
KOBİ'lerin hevesi arttı
Hareketlenecek olan bilişim sektöründe Oracle'ın piyasanın da üzerinde bir büyüme yakalayacağını belirten Kalelioğlu, "Bu yıl e-iş uygulamalarında yüzde 40 büyüme yakaladık. 2006'da bu rakamın yüzde 50, hatta 70'lere çıkmasını bekliyoruz. Pazarda ise genel büyüme oranı yüzde 20 seviyesinde olacak" diye konuştu.
Oracle'ın son dönemde PeopleSoft'u satın almasıyla maliyet ve süre konusunda daha agresif hale geldiğini vurgulayan Kalelioğlu, bu sayede özellikle bugüne kadar etkin olmadıkları küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ) alanında çok sayıda proje kazandıklarını açıkladı. Kalelioğlu, proje maliyetlerini 100 bin dolar, hatta daha düşük fiyatlara gerçekleştirebildiklerine dikkat çekti.
Arka arkaya yaptıkları satın almaların ardından Ankara, Çankırı, Kayseri, Gaziantep gibi şehirlerden projeler aldıklarını anlatan Gürhan Kalelioğlu, döviz kurunun da düşük seyretmesinin şirketlerin yatırım hevesini artırdığını ve 2-3 yıl önce durdurdukları bilişim yatırımlarını hayata geçirdiklerini ifade etti.
Herkes alışveriş listesinde
PeopleSoft'un, Oracle'ın Türkiye'deki büyümesinin yanı sıra uluslararası arenadaki hareketlerinde de etkisi olduğunu hatırlatan Gürhan Kalelioğlu, "Bu satın alma Oracle için yeni bir dönemin başlangıcı olacak. Oracle, Microsoft, SAP, CA dışındaki tüm firmalar için 'alışveriş listemdeler' savını benimsedi ama yeni satın almalara açık" açıklamasını yaptı.